Samorządy domagają się rozbudowy DK8. Chcą by była łącznikiem pomiędzy Via Carpatia i Via Baltica

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Samorządowcy i przedstawiciele przedsiębiorców podpisali się pod stanowiskiem w sprawie przebiegu łącznika tras ekspresowych krajową ósemką
Samorządowcy i przedstawiciele przedsiębiorców podpisali się pod stanowiskiem w sprawie przebiegu łącznika tras ekspresowych krajową ósemką Helena Wysocka
Udostępnij:
Rozbudowy krajowej ósemki do standardu drogi ekspresowej, która połączyłaby Via Balitkę i Via Carpatię domagają się samorządowcy i przedsiębiorcy z Suwalszczyzny.

– Trasa ta jest o 30 kilometrów krótsza niż analizowany wariant przez Ełk – przypomina prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. – A to oznacza, że budowa będzie tańsza o około miliard złotych. Zaoszczędzi i Skarb Państwa, i kierowcy, którzy będą tą trasą się poruszali. Trzeba również mieć na względzie fakt, że im krótsza trasa tym przyjaźniejsza dla środowiska.

Dzisiaj (3.02) w Augustowie samorządowcy, a także przedsiębiorcy przyjęli w tej sprawie stanowisko, które trafi niebawem na biurko m.in. premiera. Zostanie ono podparte listami podpisów mieszkańców Suwalszczyzny, które będą zbierane do końca lutego. Nie wykluczone, że w tej kwestii wypowie się też podczas zaplanowanego na 22 lutego posiedzenia Sejmik. Klub radnych PSL przygotował bowiem stanowisko, w którym również opowiada się za wyborem koncepcji przebiegu trasy “starą” ósemką. “ Zapewni kilkuset tysiącom mieszkańców regionu bezpieczny i szybki dojazd do stolicy województwa, a mieszkańcom Białegostoku i okolic na bezpieczne dotarcie do terenów atrakcyjnego wypoczynku i rekreacji...” – czytamy we wniosku radnych.

Drogę trzeba udrożnić

Aktualnie trwają prace nad koncepcją połączenia dwóch dróg ekspresowych – Via Carpatia i Via Baltica. Drogowcy optują za takim rozwiązaniem, aby trasy łączyły się na węźle Guty w sąsiedztwie Grajewa. Natomiast samorządowcy z Suwalszczyzny uważają, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest połączenie na węźle Raczki, a tym samym rozbudowa drogi z Augustowa do Białegostoku do standardów ekspresowej.

– Za takim rozwiązaniem przemawia natężenie ruchu pojazdów – mówi burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk. – Po DK 8 porusza się blisko cztery razy więcej pojazdów ciężarowych i ponad 50 procent więcej aut ogółem niż po innych drogach nie ekspresowych naszego województwa. Tiry stały się prawdziwą zmorą mieszkańców naszych terenów.

Nie bez znaczenia ma kwestia środowiska. Droga w popieranym przez samorządowców wariancie przecina Dolinę Biebrzy w najwęższym miejscu. Kolejny argument to krótszy czas inwestycji. Są już decyzje środowiskowe dla obwodnic Suchowoli, Sztabina, a także pomiędzy Dobrzyniewem i Knyszynem oraz tą ostatnią miejscowością i Korycinem.

– Droga łącząca północ-południe województwa ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju – przypomniał burmistrz Karolczuk. – To tutaj, głównie na północy położone są miejsca rekreacji.

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele przedsiębiorców. Ryszard Iwaszkiewicz z Podlaskiego Klubu Biznesu mówił, że przedsiębiorcy od dawna walczą o tę drogę.

– Chcemy się rozwijać, inwestować. Tymczasem często rezygnujemy z biznesu z powodu trudności z dojechaniem – argumentował. – – Bardzo zależy nam na tym aby tę trasę udrożnić.

Z kolei Bogdan Sadowski - suwalski przedsiębiorca zaapelował do białostoczan aby także poparli inicjatywę rozbudowy DK8. Choćby z tego powodu, że wielu na Suwalszczyźnie spędza urlopy.

Do Ełku też może być, ale...

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu w sprawie rozbudowy krajowej ósemki interpelował też poseł Jarosław Zieliński. Trwa również zbiórka podpisów pod petycją online. Podpisane wczoraj przez samorządowców i przedsiębiorców stanowisko ma trafić m.in. do premiera i ministra infrastruktury.

– Nie jesteśmy przeciwko modernizacji drogi z Białegostoku do Ełku – zastrzegli. Ta inwestycja również powinna być realizowana. Jednak priorytetowe znaczenie dla województwa ma DK 8.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie