Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Samorządy domagają się rozbudowy DK8. Chcą by była łącznikiem pomiędzy Via Carpatia i Via Baltica

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Samorządowcy i przedstawiciele przedsiębiorców podpisali się pod stanowiskiem w sprawie przebiegu łącznika tras ekspresowych krajową ósemką
Samorządowcy i przedstawiciele przedsiębiorców podpisali się pod stanowiskiem w sprawie przebiegu łącznika tras ekspresowych krajową ósemką Helena Wysocka
Rozbudowy krajowej ósemki do standardu drogi ekspresowej, która połączyłaby Via Balitkę i Via Carpatię domagają się samorządowcy i przedsiębiorcy z Suwalszczyzny.

– Trasa ta jest o 30 kilometrów krótsza niż analizowany wariant przez Ełk – przypomina prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. – A to oznacza, że budowa będzie tańsza o około miliard złotych. Zaoszczędzi i Skarb Państwa, i kierowcy, którzy będą tą trasą się poruszali. Trzeba również mieć na względzie fakt, że im krótsza trasa tym przyjaźniejsza dla środowiska.

Dzisiaj (3.02) w Augustowie samorządowcy, a także przedsiębiorcy przyjęli w tej sprawie stanowisko, które trafi niebawem na biurko m.in. premiera. Zostanie ono podparte listami podpisów mieszkańców Suwalszczyzny, które będą zbierane do końca lutego. Nie wykluczone, że w tej kwestii wypowie się też podczas zaplanowanego na 22 lutego posiedzenia Sejmik. Klub radnych PSL przygotował bowiem stanowisko, w którym również opowiada się za wyborem koncepcji przebiegu trasy “starą” ósemką. “ Zapewni kilkuset tysiącom mieszkańców regionu bezpieczny i szybki dojazd do stolicy województwa, a mieszkańcom Białegostoku i okolic na bezpieczne dotarcie do terenów atrakcyjnego wypoczynku i rekreacji...” – czytamy we wniosku radnych.

Drogę trzeba udrożnić

Aktualnie trwają prace nad koncepcją połączenia dwóch dróg ekspresowych – Via Carpatia i Via Baltica. Drogowcy optują za takim rozwiązaniem, aby trasy łączyły się na węźle Guty w sąsiedztwie Grajewa. Natomiast samorządowcy z Suwalszczyzny uważają, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest połączenie na węźle Raczki, a tym samym rozbudowa drogi z Augustowa do Białegostoku do standardów ekspresowej.

– Za takim rozwiązaniem przemawia natężenie ruchu pojazdów – mówi burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk. – Po DK 8 porusza się blisko cztery razy więcej pojazdów ciężarowych i ponad 50 procent więcej aut ogółem niż po innych drogach nie ekspresowych naszego województwa. Tiry stały się prawdziwą zmorą mieszkańców naszych terenów.

Nie bez znaczenia ma kwestia środowiska. Droga w popieranym przez samorządowców wariancie przecina Dolinę Biebrzy w najwęższym miejscu. Kolejny argument to krótszy czas inwestycji. Są już decyzje środowiskowe dla obwodnic Suchowoli, Sztabina, a także pomiędzy Dobrzyniewem i Knyszynem oraz tą ostatnią miejscowością i Korycinem.

– Droga łącząca północ-południe województwa ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju – przypomniał burmistrz Karolczuk. – To tutaj, głównie na północy położone są miejsca rekreacji.

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele przedsiębiorców. Ryszard Iwaszkiewicz z Podlaskiego Klubu Biznesu mówił, że przedsiębiorcy od dawna walczą o tę drogę.

– Chcemy się rozwijać, inwestować. Tymczasem często rezygnujemy z biznesu z powodu trudności z dojechaniem – argumentował. – – Bardzo zależy nam na tym aby tę trasę udrożnić.

Z kolei Bogdan Sadowski - suwalski przedsiębiorca zaapelował do białostoczan aby także poparli inicjatywę rozbudowy DK8. Choćby z tego powodu, że wielu na Suwalszczyźnie spędza urlopy.

Do Ełku też może być, ale...

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu w sprawie rozbudowy krajowej ósemki interpelował też poseł Jarosław Zieliński. Trwa również zbiórka podpisów pod petycją online. Podpisane wczoraj przez samorządowców i przedsiębiorców stanowisko ma trafić m.in. do premiera i ministra infrastruktury.

– Nie jesteśmy przeciwko modernizacji drogi z Białegostoku do Ełku – zastrzegli. Ta inwestycja również powinna być realizowana. Jednak priorytetowe znaczenie dla województwa ma DK 8.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto