Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Augustowa. Augustowski Obywatelski Komitet Protestacyjny jest przeciwny inwestycji

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Komitet zawiązał się w ubiegłym roku, gdy GDDKiA poinformowała o budowie drugiej obwodnicy miasta
Komitet zawiązał się w ubiegłym roku, gdy GDDKiA poinformowała o budowie drugiej obwodnicy miasta Archiwum
Przeciwko budowie obwodnicy południowej Augustowa opowiedział się Augustowski Obywatelski Komitet Protestacyjny. Wskazuje on, że istnieje lepsze rowiązanie, które umożliwi poprowadzenia drogi krajowej do Ogrodnik

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad przymierza się do budowy kolejnej obwodnicy Augustowa. Ma to związek z planami rozbudowy drogi krajowej do Ogrodnik, której parametry mają umożliwić ruch ciężarowy. Aby tiry nie rozjeżdżały uzdrowiskowego miasta GDDKiA chce wybudować drogę obwodową, a trasa jej przebiegu jest właśnie konsultowana. Projektanci proponują trzy warianty, z czego dwa przebiegają przez miasto, a trzeci wskazany przez burmistrza całkowicie je omija. Opinie na temat poszczególnych koncepcji należy zgłaszać do 20 maja. Tymczasem Augustowski Obywatelski Komitet Protestacyjny wystasował stanowisko, w którym podnosi, że warianty nie są do przyjęcia.

- Warianty W1 i W2 (sugerowane przez projektantów i inwestora) przechodzą pomiędzy miastem a Sajno przez tereny leśne i rekreacyjne. Budowa drogi w tamtym terenie odetnie na zawsze nasze miasto od jeziora i zniszczy unikatowe walory przyrodniczo rekreacyjne tego miejsca - argumentują członkowie komitetu wśród których są miejscy radni Leszek Cieślik, Adam Sieńko i Izabela Piasecka. - Natomiast wariant W3 jest nierealny do wybudowania. Jest ponad dwukrotnie dłuższy oraz prowadzi prawie wyłącznie przez tereny Puszczy Augustowskiej w okolicach Kanału Augustowskiego. Jest to wariant przedstawiony do konsultacji tylko dla zaspokojenia sumienia burmistrza, natomiast nie ma żadnych szans akceptacji ze strony ochrony środowiska i budowniczych dróg.

Społecznicy dodają, że istnieje wygodna alternatywa poprowadzenia drogi krajowej do przejścia w Ogrodnikach.

- Proponujemy przekształcić drogę wojewódzką 651 Szypliszki – Sejny w drogę krajową, która po przebudowaniu mogła by przejąć ruch samochodów ciężarowych. Trzeba zauważyć, że w Szypliszkach powstaje węzeł z drogą ekspresową S61 (Via Baltika), która przejmie ponad 80% ruchu samochodów ciężarowych jadących z Zachodu, przez Warszawę. Z tego względu nielogiczne jest zawracanie tego strumienia pojazdów z węzła w Raczkach kierując go do Augustowa i dalej do Ogrodnik przez tereny turystyczne położone w Puszczy Augustowskiej - dowodzą.

Komitet protestacyjny zaapelował też o jak najszybsze zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów – Raczki jako połączenie tras ekspresowych Via Baltica i Via Carpatia. Trasa ta będzie osią rozwojową województwa i - przypomnijmy - o takie rozwiązanie wnosili do GDDKiA oraz rządu samorządowcy z regionu.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto