Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany dla Polaków. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego już od 1 lipca 2023 r. Czy to powrót to normalności?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Maseczki nie będą już obowiązkowe, ale lekarze zalecają, by zakładać je m.in. w przychodniach.
Maseczki nie będą już obowiązkowe, ale lekarze zalecają, by zakładać je m.in. w przychodniach. Drazen Zigic/freepik
Nadchodzi wyczekiwany przez wielu moment. Już 1 lipca 2023 roku w Polsce zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego z powodu koronawirusa. Do tej decyzji przyczyniła się obecna sytuacja epidemiczna. Nadchodzące zmiany dotyczą wszystkich mieszkańców Polski. O jakie zmiany chodzi?

Spis treści

Do kiedy w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego?

Od 1 lipca 2023 roku w Polsce przestanie obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego związany z pandemią koronawirusa. Został on wprowadzony 16 maja 2022 roku. Wcześniej obowiązywał stan epidemii.

Jak w poniedziałek (19 czerwca 2023 roku) przekazał rzecznik resortu zdrowia, stan zagrożenia z powodu COVID-19 został odwołany ze względu na spadek zakażeń, zgonów i hospitalizacji.

Ostatni dzień obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego to 30 czerwca 2023 roku. Oznacza to, że w lipiec wejdziemy już bez pewnych obostrzeń, których byliśmy zobowiązani przestrzegać. Będą to więc pierwsze wakacje od 2019 roku bez nakazów i zakazów związanych z koronawirusem.

– Odwołanie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym Główny Inspektor Sanitarny wnioskuje o odwołanie tego stanu, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji, obserwowany w ostatnim czasie – wyjaśnia resort zdrowia.

Maseczki w szpitalach i przychodniach. Czy dalej będziemy musieli zasłaniać usta i nos w placówkach medycznych?

Najnowsza aktualizacja projektu rozporządzenia Rady Ministrów dotycząca przepisów związanych z pandemią koronawirusa obejmuje m.in. zniesienie wymogu noszenia maseczek ochronnych w placówkach medycznych (przychodniach, szpitalach, aptekach itp.). Od 1 lipca 2023 roku nie będziemy musieli w tych miejscach zasłaniać ust i nosa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Co jeszcze się zmieni od 1 lipca 2023 roku? Koniec stanu zagrożenia epidemicznego

Poza zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego i obowiązku noszenia maseczek ochronnych w życie wejdą też inne zmiany.
1 lipca 2023 nastąpi też:

  • koniec obowiązkowych szczepień pracowników ochrony zdrowia,
  • koniec przetwarzania danych osobowych związanych z COVID-19 (kwarantanna, izolacja, testy, stan szczepienia),
  • koniec obowiązywania epidemicznych przepisów dotyczących testów i unijnych zaświadczeń COVID-19,
  • utrata ważności szczególnych zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

Maseczki w placówkach medycznych nie będą obowiązywać, ale lekarze zalecają noszenie

Zniesienie wymogu noszenia maseczek ochronnych w placówkach medycznych nie oznacza, że nie możemy w tych miejscach zasłaniać nosa i ust. Wielu lekarzy rekomenduje, żeby zachować ten nawyk. W przychodniach, szpitalach czy aptekach spotykamy chore osoby. Nie wiemy, czym są zakażone, a maseczki chronią nas i innych (jeżeli to my jesteśmy chorzy) przed rozprzestrzenianiem się chorób.

– Na pewno podczas okresu covidowego wystrzegaliśmy się różnych infekcji, więc teraz nasze organizmy nie mają tej bariery odpornościowej, nie tylko na COVID-19, ale także na inne choroby. Być może jest to związane z tym, że teraz już nie zachowujemy dystansu, nie myjemy tak często rąk, nie nosimy maseczek – mówił w maju w radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Przebywając w placówkach ochrony zdrowia, powinniśmy więc pamiętać, że to przestrzeń, w której kumulują się osoby o różnym stanie zdrowia, a maseczki pomagają zminimalizować ryzyko zakażeń.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkie zmiany dla Polaków. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego już od 1 lipca 2023 r. Czy to powrót to normalności? - Strona Zdrowia

Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto