Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko w Augustowie. Borowinę będą kopać, ale park szybko nie powstanie

hel
Archiwum
Do końca roku tego powstanie ścieżka kinezyterapii i miasto będzie wydobywało borowinę. Musi jeszcze, aby utrzymać status kurortu, urządzić leśny park uzdrowiskowy, ale to znacznie dłuższa perspektywa. – Aby było to możliwe, należy wcześniej dokonać zmian planistycznych i zamiany gruntu – informował podczas posiedzenia komisji uzdrowiskowej Tomasz Ołdytowski, pełnomocnik burmistrza ds. uzdrowiska. – Mam nadzieję, że uda się to załatwić zimą przyszłego roku.

W kwietniu tego roku decyzje o nadaniu miastu statusu uzdrowiska straciły moc. Ale – zgodnie z przepisami – miasto nie straci statusu jeśli w ciągu roku spełni wszystkie ministerialne wymagania. Najważniejszym z nich jest posiadanie surowca leczniczego, a w tym przypadku borowiny. Jej poszukiwania trwały przez kilka ostatnich lat. Wykonano badania geologiczne kilku działek i ostatecznie samorząd zdecydował się na wydobywanie złóż, które znajdują się w granicach administracyjnych miasta, w rejonie drogi prowadzącej do Sejn, w pobliżu byłych Silikatów. Jest to około 11-hektarowy teren należący obecnie do Lasów Państwowych, ale te skłonne są zamienić się z miastem działkami. Jednak do tego, aby doszło do zamiany i lecznicze błoto mogło być wydobywane niezbędna była zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument jest już gotowy i aktualnie trwa wycena złoża. Na tej podstawie będzie wiadomo jak dużą nieruchomość władze miasta będą musiały oddać Lasom. Ołdytowski szacuje, że do końca tego roku uda się nie tylko załatwić wszystkie formalności związane z zamianą gruntu, ale też zacząć wydobywać borowinę, której złoże jak się okazuje nie jest wielkie. Szacuje się, że wystarczy jej zaledwie na 20 lat.
- Będą obowiązywały limity roczne w wysokości 200 metrów sześć. – informował pełnomocnik burmistrza. – Teren będzie podlegał rekultywacji i w miejscu wydobycia borowiny powstanie oczko wodne.

Czy Augustów otrzyma status uzdrowiska? Borowinę będą kopać. A co z parkiem?

Inna, też pilna i wymagana przez ministerstwo zdrowia dla utrzymania kurortu kwestia to ścieżka ruchowa umożliwiająca rehabilitację kuracjuszom. Ta, która powstanie w Augustowie połączy dwa aktualnie funkcjonujące zakłady lecznicze i będzie składała się z ośmiu stacji. Na każdej z nich zamontowane zostaną odpowiednie, służące rehabilitacji urządzenia. Ścieżka ma być monitorowana co z jednej strony zapewni bezpieczeństwo kuracjuszom, a z drugiej zapobiegnie dewastacji urządzeń. – Urządzimy ją do końca tego roku – zapowiedział Ołdytowski.
Do zrobienia będzie jeszcze park leśny, ale to nie taka prosta sprawa. Władze miasta zakładają bowiem, że powstanie on pomiędzy ulicą Hotelową i nabrzeżem, ale znajdujące się w tym rejonie działki też mają różnych właścicieli. Trzeba więc będzie, podobnie jak przy borowinie, dokonywać zamiany gruntu, a wcześniej zmieniać miejscowe plany zagospodarowanie co wymaga czasu. W przypadku parku uzdrowiskowego, w którym też znajdą się różnego rodzaju urządzenia jest jeszcze jeden problem. Musi on znajdować się w strefie A, czyli tam gdzie jest także… cmentarz.

Zobacz koniecznie: Woda. Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto