Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć ofiar Obławy Augustowskiej. W Gibach wziął udział w uroczystościach w 77. rocznicę tej zbrodni

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
- Ten mord augustowski jest niezagojoną polską raną. Raną, która woła o wyjaśnienie - powiedział podczas obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej premier Mateusz Morawiecki. Na Wzgórzu Krzyży w Gibach upamiętniono dziś (10 lipca) żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków miejscowej ludności wspierającej partyzantów, którzy zginęli w Obławie Augustowskiej.

Obława Augustowska rozpoczęła się 12 lipca 1945 roku. Nadal jest największą, niewyjaśnioną zbrodnią dokonaną na Polakach po II wojnie światowej.

- Sowieci aresztowali na terenie powiatów augustowskiego, sokólskiego, suwalskiego i sejneńskiego, a także na terenach, które dzisiaj nie należą do Polski po wschodniej stronie naszej granicy, ponad 7 tysięcy osób. Wielu z aresztowanych nie wróciło do swoich domów. Z najnowszych danych wynika, że zamordowanych było nawet około 2 tysięcy - przypomniał podczas uroczystości poseł i jeden z głównych organizatorów obchodów, Jarosław Zieliński. 

Coraz mniej jest świadków tamtych wydarzeń . Wśród nich jest Józef Szarejko z Gib, który miał 10 lat, kiedy Obława się rozpoczęła. Tragedia rozgrywała się tuż obok jego domu.

- W mego ojca zabudowaniach to wszystko się działo. Były przesłuchania, bicie, mordy. Trzeba było zamalować ściany, bo nie można było patrzeć, były one całe zbrukane krwią - wspomina pan Józef. 

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej to szczególny dzień zwłaszcza dla rodzin pomordowanych. Ksiądz Stanisław Wysocki, prezesa Związku Pamięci Obławy Augustowskiej z Lipca 1945, od lat walczy o prawdę i odkrycie dołów śmierci. Sam w Obławie stracił ojca i dwie siostry. Zostali wywiezieni na jego oczach. 

- Jako świadek tamtego zbrodniczego czasu widziałem na własne oczy, na mojej ojcowiźnie, jak znęcali się nad ludnością. Najboleśniejsze było to, że do mojego domu wszedł bardzo elegancki młody człowiek, to on wskazał, gdzie jest miejsce ukrycia mego ojca i moich sióstr - zdradził wzruszony ksiądz Wysocki. 

Od wielu lat uroczystości upamiętniające Obławę Augustowską odbywają się w Gibach. Po raz pierwszy wziął w nich udział premier Mateusz Morawiecki. 

- Komunistyczni zbrodniarze chcieli zamordować naszych bohaterów z Armii Krajowej i tych, którzy im pomagali dwa razy. Po pierwsze pozbawiając ich życia, po drugie pozbawiając pamięci o nich. Ostateczne wyjaśnienie zbrodni augustowskiej cały czas czeka. Czeka i nie spoczniemy dopóki nie odnajdziemy grobów ofiar zbrodni augustowskiej - podkreślił premier.

Zebrani złożyli kwiaty na Wzgórzu Krzyży oraz wysłuchali apelu pamięci. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć ofiar Obławy Augustowskiej. W Gibach wziął udział w uroczystościach w 77. rocznicę tej zbrodni - Suwałki Nasze Miasto

Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto