Obława Augustowska jest największą, niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Obławę przeprowadziły w lipcu 1945 roku oddziały NKWD. Zatrzymano wówczas kilka tysięcy osób powiatu: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego i sokólskiego podejrzanych o współpracę z Armią Krajową. Znane są nazwiska sześciuset ofiar, ale historycy mówią, że przynajmniej o tysiącu ślad całkowicie zaginął.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej od wielu lat w najbliżej tej daty przypadającą niedzielę czcił pamięć ofiar Obławy na Wzgórzu Krzyży w Gibach. W tym roku też tak będzie. Po raz pierwszy jednak W miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej uczczono pamięć zabitych w wyjątkowy sposób.
Stowarzyszenie "Grupa Wschód" odegrała sceny pojmania, przesłuchiwania i zabicia ofiar Obławy Augustowskiej. Rekonstrukcja historyczna była wymowna i zrobiła na zebranych ogromne wrażenie.
Ponadto uczennice Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II w Suwałkach wykonały muzyczno - taneczne przedstawienie "Na Tobie uczyłem się żyć..." W hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej. Nie zabrakło wspólnego wykonania pieśni patriotycznych oraz hymnu Armii Krajowej.
Niedzielne obchody rozpoczną się o godzinie 11.00 mszą święta w kościele pw. Świętej Anny w Gibach. Następnie zebrani udadzą się na dalsze uroczystości na Wzgórze Krzyży.
Swoją obecność na obchodach 77 rocznicy Obławy Augustowskiej potwierdził premier Mateusz Morawiecki.
Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?