Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się budowa Domu Pamięci Obławy Augustowskiej

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Zabytkowa kamienica, tzw. Dom Turka w Augustowie będzie gruntownie przebudowany. Instytut Pileckiego podpisał właśnie umowę z wykonawcą. Za dwa lata powstanie w tam Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.

Dom Turka to dawna siedziba NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa, miejsce kaźni wielu Polaków. Wiosną 2024 roku ma tu zostać otwarty Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.

- Czeka nas ogrom zadań. Chcemy stworzyć atrakcyjną placówkę edukacyjną i miejsce międzypokoleniowych spotkań. Pamięć nie jest obciążeniem, ale wyzwaniem dla młodych pokoleń Polaków. Rozpoczynamy budowę!” – mówi prof. Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego.

Obiekt został już przekazany wykonawcy. Prace ruszą lada dzień. Część przybudówek zostanie wyburzona.

- Dom Turka jest obiektem zabytkowym wpisanym do Rejestru Zabytków. Nasze prace będą polegały na jego przebudowie, ale też restauracji zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków - tłumaczy Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. powołania Muzeum Obławy Augustowskiej.

Po remoncie Dom Turka stanie się centralnym punktem pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej.

- Chcemy żeby w przyszłości było to miejsce otwarte, które będzie odpowiadało nie tylko o tragicznych kartach historii, ale pragniemy przypominać jasne strony historii. Chcemy opowiadać co było w tej kamienicy w okresie międzywojennym, czyli o zakładzie fotograficznym czy cenionej kawiarni - dodaje Gralicki.

Obiekt zostanie rozbudowany. Instytut Pileckiego chce zwiększyć jego powierzchnię użytkową, po to, by zmieściła się w nim wystawa stała. Znajdą się na niej między innymi pamiątki ofiar Obławy Augustowskiej. Augustowski oddział Instytutu Pileckiego niemal od razu kolekcjonuje pamiątki od rodzin pomordowanych. Jest dużo dokumentów, zdjęć, ale także przedmioty użytkowe jak maszyna do szycia.

Na działce otaczającej Dom Turka powstanie budynek biurowo-edukacyjny, a w nim sale lekcyjne, pracownia konserwacji zbiorów i czytelnia z biblioteką. Wszystko otaczać będzie Mur Pamięci. Znajdą się na nim imiona i nazwiska ofiar Obławy Augustowskiej.

Koszt budowy Domu Pamięci Obławy Augustowskiej szacowany jest na prawie 58 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto