MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Augustowa: Tirom mówią: Nie! Trwa zbiórka podpisów pod petycją

hel
Czytelnik
Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją w której sprzeciwiają się budowie obwodnicy miasta. Chcą, aby Ministerstwo Infrastruktury rozważyło koncepcję burmistrza, która zakłada powstanie “łącznika” poza granicami Augustowa.

– Bardzo cenna inicjatywa – nie kryje zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz. – To sygnał dla decydentów, że w tej sprawie mówimy jednym głosem.
Petycję można podpisać w kilkudziesięciu punktach znajdujących się na terenie miasta – sklepach, lokalach usługowych czy urzędach. Wszystkie oznaczone są specjalnie przygotowanymi plakatami.
– Jeszcze nie określiliśmy terminu zakończenia akcji – mówi Maciej Kaszuba, inicjator zbiórki i radny powiatu augustowskiego. – Ale nie ma na co czekać. Im szybciej i im więcej zbierzemy podpisów, tym lepiej.

Liczy się każdy głos

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przymierza się do budowy południowo-ws-chodniej obwodnicy miasta, która ma przejąć ciężarówki nadjeżdżające od strony przejścia granicznego w Ogrodnikach. Gotowych jest już sześć wariantów przebiegu drogi, lecz żaden z nich nie odpowiada oczekiwaniom społecznym. I trudno temu się dziwić, ponieważ obwodnica ma przeciąć kilka augustowskich dzielnic, a także miejsca rekreacji, cenne przyrodniczo, a nawet zabytki.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że droga do Ogrodnik musi być przystosowana do ruchu ciężkiego – mówi wiceburmistrz. – Czy ciężarówki będą tędy jeździły, czy nie to już inna kwestia. Ale musimy myśleć perspektywicznie.
Dlatego władze miasta przygotowały własny wariant, który zakłada budowę łącznika dróg krajowych, czyli “szesnastki” z “ósemką” poza granicami administracyjnymi. Koncepcja ta poparta przez radnych została przekazana już ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi, ponieważ w jego gestii pozostaje decyzja czy nowy wariant zostanie poddany analizom, czy też trafi do szuflady.
– Uznaliśmy, że w tej sprawie potrzebne jest jeszcze poparcie społe-czne – mówi radny Kaszuba. – Dlatego zaczęliśmy zbierać podpisy.
Dodaje, że w wielu przypadkach augustowianie rozumiejąc powagę sytuacji sami zgłosili chęć zbiórki. W swoich lokalach zawiesili plakaty i wyłożyli listy.

Decyzja będzie jutro?

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło konsultacje społeczne w sprawie programu budowy obwodnic, w tym augustowskiej. Zainteresowani mogą oceniać przygotowane przez inwestora koncepcje do 20 marca. Wśród nich nie ma jeszcze koncepcji burmistrza Augustowa.

– Jutro m.in. w sprawie obwodnicy tego miasta odbędzie się spotkanie w urzędzie marszałkowskim – informuje Rafał Malino-wski, rzecznik prasowy GDDKiA w Białymstoku. – Nie wykluczone, że zapadną jakieś merytoryczne decyzje.

Tu oglądasz: Smog skraca życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto