Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacji doczeka się zabytkowy dworzec kolejowy. Miasto przekazało go PKP

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
W obecności wicepremiera Jacka Sasina burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk podpisał w sobotę (25 lutego) list intencyjny ze spółką PKP. Miasto przekazuje dworzec spółce, dzięki czemu modernizacji doczeka się zabytkowy dworzec, a mieszkańcy będą mieli poczekalnie na miarę XXI wieku.

Budynek dworca w Augustowie powstał ok. 1899 r. w ramach budowy Zaniemeńskiej Kolei Żelaznej, łączącej wówczas Grodno, Augustów, Suwałki i Olitę z Oranami. Obecnie jest on wpisany do rejestru zabytków, a jego niewielka część udostępniona jest podróżnym jako poczekalnia. 

PKP już w 2011 roku zaproponowały miastu przejęcie dworca. Ówczesne władze miejskie nie były tym zainteresowane. Poczekalnię zamknięto. W 2014 budynek trafił na sprzedaż, ale wtedy również władze miejskie nie zrobiły nic. Dworzec trafi w ręce prywatne. Dopiero w 2017 roku decyzją radnych miejskich budynek został odkupiony przez miasto. W 2018 roku burmistrz Karolczuk zlecił projekt jego remontu. Pod koniec 2020 roku miasto uzyskało wszelkie uzgodnienia i pozwolenie na budowę. 

- Postawiłem sobie za punkt honoru sprawę dworca. Już w kampanii deklarowałem, że rozwiążę problem dworca ciągnący się od 2011 roku. To wstyd, aby w Augustowie nie było porządnej poczekalni. Dlatego zleciłem projekt remontu. Kiedy uzyskałem prawomocne pozwolenie na budowę przyszedł czas na szukanie finansowania. Rozpocząłem negocjacje z PKP. Starałem się przekonać do sfinansowania inwestycji - mówi burmistrz.

 

Budynek augustowskiego dworca jest zabytkiem. Dlatego proces projektowania należało zacząć od drobiazgowej inwentaryzacji i rozmów z konserwatorem zabytków. Następnie ruszyło projektowanie. Burmistrz wskazał na dwie drogi dojścia do remontu dworca. Jedna z nich zakładała remont budynku przez miasto i wykorzystanie części pomieszczeń na ekspozycje muzealne. Druga zakładała przekonanie PKP do sfinansowania całości przedsięwzięcia i ponoszenia kosztów również utrzymania poczekalni.

Burmistrz prowadził rozmowy ze spółką, przekonując, że dzięki gotowemu projektowi i pozwoleniom, PKP będzie mogła wyremontować i uruchomić nasz dworzec dużo szybciej niż inne, których dokumentacji jeszcze nie zaczęto nawet przygotowywać. W negocjacjach Burmistrza wspierał Radny Sejmiku Paweł Wnukowski.

W sobotę na konferencji  burmistrz podpisał porozumienie z PKP

– Porozumienie się PKP S.A. i Miasta Augustów w zakresie przejęcia przez kolej budynku dworca to kolejny dowód na to, że warto współpracować. Beneficjentami takiej współpracy są przede wszystkim mieszkańcy i turyści, którzy tak licznie odwiedzają Pojezierze Augustowskie. Polskie Koleje Państwowe mają ogromne doświadczenie w modernizacji dworców, dzięki czemu stają się one nowoczesnymi miejscami obsługi podróżnych, a jeśli są to zabytki, to także prawdziwymi perełkami architektonicznymi. Dzięki planowanej transakcji szansę na nowe życie ma także augustowski dworzec – mówił Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Świadkiem podpisania  listu intencyjnego w sprawie przejęcia obiektu przez kolej był wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

– Dworzec kolejowy w Augustowie odzyska historyczne piękno i użyteczność. Bardzo się cieszę z podjętych przez spółkę PKP i miasto działań w celu renowacji i modernizacji tego miejsca. Planowana inwestycja to kolejny, znakomity przykład współpracy samorządu i rządu w celu likwidacji wykluczeń w Polsce Wschodniej – powiedział wicepremier Jacek Sasin. 

Obecnie Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują największy w swojej historii program przebudowy dworców, w ramach którego w całym kraju zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie łącznie prawie 200 obiektów. W województwie podlaskim aktualnie realizowanym programem inwestycyjnym objętych jest 14 dworów. Modernizacja części z nich już się zakończyła. Pasażerowie korzystają z kompleksowo zmodernizowanych dworców: Białystok, Kuźnica Białostocka, Jabłoń Kościelna, Siemiatycze i Szepietowo. PKP oddały do użytku także wybudowane od postaw nowoczesne dworce systemowe. Powstały one na stacjach: Bielsk Podlaski, Czeremcha, Wasilków, Racibory. Niedawno rozpoczęły się prace budowlane związane z rewitalizacją dworca w Czyżewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto