Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Warta Pamięci" w regionie. Pamięć bohaterów uczczono m.in. w Gibach i Berżnikach [wideo]

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Wideo
od 16 lat
Cześć i chwałę bohaterom walczącym podczas II wojny światowej oddano na "Warcie Pamięci" w blisko 30 miastach, w czterech województwach, w tym także w województwie podlaskim. W wigilię 84. rocznicy napaści na Polskę przez Rosję Sowiecką warta stanęła m.in. na wzgórzu krzyży w Gibach, miejscu, które upamiętnia ofiary Obławy Augustowskiej. Na wydarzeniu obecny był Michał Wiśniewski, wiceszef MON. W sąsiednich Berżnikach na parafialnym cmentarzu oddał hołd bohaterom Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

"WARTA PAMIĘCI" to projekt, którego twórcami są Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz Fundacja Rekonstruktorzy.pl. Przypomina on o agresji sowieckiej na Polskę oraz ma uczcić każdego, kto odważnie, narażając własne życie, podjął walkę w obronie Ojczyzny.

- "Warta Pamięci" to biało-czerwona nić, która łączy nas dziś tu mieszkających z tymi, którzy zostali wywiezieni na Sybir, z tymi, którzy zostali pomordowani w łagrach, z tymi, którzy walczyli z bolszewikami, sowieckim agresorem. Tragiczna historia tych ludzi uczy nas pokory. Nie możemy zapomnieć o ludziach, którzy poświęcili dla nas to, co najważniejsze, czyli swoje życie - mówił w Gibach wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

Wiceminister razem z zebranymi złożył kwiaty na wzgórzu krzyży, symbolicznym miejscu, który upamiętnia ofiary Obławy Augustowskiej, największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej.

"Warta Pamięci" stanęła także w Berżnikach. "Warta Pamięci" stanęła także w Berżnikach. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy 24. Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza „Sejny” zamordowanych 24 września 1939 roku na strażnicy we wsi Stanowisko przez armię sowiecką.

- Polacy mają wspaniałą, dumną historię. Wiele Polaków pokoleń walczyło o suwerenność, walczyło o to, aby Polska mogła być krajem niepodległym, abyśmy my Polacy mogli sami decydować o sobie. To jest ogromna wartość. Pokolenia naszych przodków cierpiały i ginęły za to, żeby Polska mogła być takim jest dzisiaj” – mówił w Berżnikach minister Jacek Sasin.

"Warta Pamięci" stanęła także w Augustowie na cmentarzu parafialnym przy mogile ośmiu żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez żołnierzy Armii Czerwonej 23 września 1939 roku.

W "Wartach Pamięci" wzięli udział samorządowcy, poczty sztandarowe, mieszkańcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Warta Pamięci" w regionie. Pamięć bohaterów uczczono m.in. w Gibach i Berżnikach [wideo] - Suwałki Nasze Miasto

Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto