Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uroczystości odpustowe w Studzienicznej. Do sanktuarium przybyło tysiące wiernych [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Dzisiaj (23.05) trwają trzydniowe uroczystości odpustowe w Studzienicznej. Nabożeństwo w południe celebrował ks. biskup Jerzy Mazur, a uczestniczyło w nim tysiące wiernych. Uroczystości zakończą się jutro

Odpust w podaugustowskiej Studzienicznej to największe wydarzenie religijne w regionie. Tradycyjnie odbywa się w Zielone Świątki, a te - przypomnijmy - kończą w kościele katolickim trwający 50 dni okres wielkanocny, który obejmuje czas od niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (czyli już od Wigilii Paschalnej) do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
W Studzienicznej uroczystości odpustowe rozpoczęły się wczoraj spotkaniem Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, dzieci pierwszokomunijnych, rocznicowych, grup misyjnych oraz członków Szkolnych Oddziałów Caritas. Były też nabożeństwa m.in. w intencji leśników, rzemieślników czy matek. Dzisiaj uroczystości rozpoczęły się o godz. 6 godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP. Z kolei w południe odbyła się msza odpustowa pod przewodnictwem biskupa ks. Jerzego Mazura. Uczestniczyło w niej tysiące wiernych z całego regionu.

W homilii biskup ełcki zwrócił uwagę, że dzień Zesłania Ducha Świętego był dla uczniów Jezusa mementem przełomowym, po którym z odwagą i nadzieją w sercu ruszyli głosić miłosierdzie Boże.

- Po zesłaniu Ducha Świętego, znika strach i lęk a w sercach mają radość, miłość, pokój i odwagę. Po zesłaniu Ducha Świętego Apostołowie wiedzą co mają robić. Bez strachu i lęku a z odwagą wychodzą z Wieczernika, by Żydom i poganom głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia – tłumaczył duchowny. - Apostołowie chodzili za Jezusem i słuchali Jego nauk przez długi czas, ale tak naprawdę zaczynają rozumieć głębszy sens wydarzeń, których byli świadkami, dopiero po otrzymaniu Ducha Świętego. I mieli świadomość, że bez Ducha Świętego nic nie może się dokonać.

Duchowny w bezpośredni sposób odniósł się do wydarzeń, które miały i dalej mają miejsce w polskim kościele.

- W obecnych czasach jesteśmy świadkami, że dla wielu środowisk liberalnych w budowaniu świata opartego wyłącznie na wierze w postęp materialny przeszkodą jest Bóg i moralność chrześcijańska. Dlatego te ataki są na religię, zwłaszcza na Kościół Katolicki, na osoby duchowne. Szerzy się agresja i fala nienawiści, dokonywane są profanacje Eucharystii, obrazów, pomników, budynków sakralnych (…) Współczuje ofiarom niemoralnego postępowania duchownych. Winni powinni odpowiedzieć za czyny niemoralne i ponieść kare. Natomiast nagłaśnianie tych przypadków ma jeden cel wzbudzić u odbiorców nieufność do wszystkich duchownych i podważyć autorytet Kościoła – tłumaczył bp ełcki.

Prosił także o dary Ducha Świętego dla rodzin, młodzieży i dzieci.

W Studzienicznej prawie trzysta lat temu mieszkali pustelnicy. Nazwa jeziora oraz samego sanktuarium pochodzi od tutejszej studni. Według wierzeń zawiera ona cudowną wodę, działającą leczniczo na choroby oczu. Nieopodal źródła znajduje się wybudowany w 1847 roku kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej.

Piękny wystrój świątyni jest dziełem ludowych artystów. Na pielgrzymim szlaku staje wreszcie murowana kapliczka. To właśnie w jej wnętrzu mieści się cudowny obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej. Jest to XVIII-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Jak głosi tradycja, cudowny obraz Maryi został sprowadzony przez polskie wojsko i ofiarowany jako wotum wdzięczności za ocalenie życia i szczęśliwy powrót do ojczyzny.
Wizerunek Maryi został ukoronowany koronami papieskimi w 1995 r.

W 1999 roku jako pielgrzym przybył tutaj Jan Paweł II – z różańcem w ręku, jak jest ukazany na brzegu jeziora w studzieniczańskim pomniku. Przez Studzieniczną wiodą dwa szlaki papieskie „Tajemnice Światła” i „Tajemnice Zawierzenia”.

Dzisiaj odbędą się jeszcze dwa nabożeństwa w kaplicy na półwyspie - o godz. 17 i 19.
Z kolei jutro zaplanowane są trzy msze - o godz. 9,11 i 19.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto