Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mur Pamięci z blisko 600 nazwiskami zamordowanych w lipcu 1945 roku podczas Obławy Augustowskiej odsłonięto w Augustowie

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
W Augustowie przy powstającym Muzeum Obławy Augustowskiej odsłonięto Mur Pamięci
W Augustowie przy powstającym Muzeum Obławy Augustowskiej odsłonięto Mur Pamięci A. Gryza-Aneszko
Artystyczna instalacja z nazwiskami ofiar Obławy Augustowskiej odsłonięto w środę (12 lipca) na terenie Domu Turka. W dawnej siedzibie NKWD i UB powstaje Muzeum Obławy Augustowskiej. Pod jego budowę podczas uroczystości wmurowano kamień węgielny.

Nierówne formy drzew - to niezwykła instalacja, która tworzy Mur Pamięci. Przypomina on o ofiarach Obławy Augustowskiej. Na Murze widnieją nazwiska osób, które do tej pory udało się ustalić. To blisko 600 zamordowanych 78 lat temu. Jest miejsce na kolejne tabliczki - z nadzieją, że kolejne ofiary odzyskają swoją tożsamość. 

- Mur to znak naszego wspólnego sprzeciwu przeciwko bezkarnemu mordowaniu Polaków i ludności cywilnej. To znak przeciwko działaniom Rosji w przeszłości i obecnie. Mur Pamięci to czytelny znak pamięci o ofiarach zbrodni sowieckich. Rosja zrobiła swoje, wymordowała mieszkańców miasta i okolic, ale nie zabrała nam pamięci. Będziemy pamiętać - podkreślała prof. Magdalena Gawin dyrektor Instytutu Pileckiego.

W imieniu rodzin ofiar głos zabrała Elżbieta Chmielewska, wnuczka zamordowanego 78 lat temu Jana Żylińskiego.

- Cieszę się, że wszystkie artefakty, które leżały do tej pory po piwnicach czy szafach znajdą godne miejsce. Nasi najbliżsi nie żyją, ale to wszystko co zgromadziliśmy będzie żyło nadal tu w tych murach muzeum. Będziemy tu przychodzić i pamiętać o naszych przodkach. Nie smućmy się już, cieszmy się, że tu powstaje miejsce, gdzie będzie cząstka naszych bliskich - mówiła.

Mur Pamięci powstał przy Domu Turka, gdzie powstaje Muzeum Obławy Augustowskiej.

- Budynek ten w ostatnich latach byłwłasnością prywatnej osoby i miała tam powstać galeria handlowa. Sprzeciwiałysię temu rodziny ofiar Obławy Augustowskiej, bo to miejsce jest uświęcone krwiąich bliskich. Udało się wpisać ten budynek na listę zabytków, co ułatwiłonastępnie wykupienie go przez Instytut Pileckiego od poprzedniego właściciela.Było to możliwe dzięki środkom z budżetu państwa. Drugą ważną decyzją rządu byłoprzeznaczenie środków budżetowych na remont i modernizację budynku Domu Turka,co umożliwi utworzenie tam Muzeum Obławy Augustowskiej - przypomniał obecny na uroczystości poseł Jarosław Zieliński. 

Podczas uroczystości został wmurowany kamień węgielny pod powstające muzeum - Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto