Nasza Loteria

Kanał Augustowski - unikatowe dzieło budownictwa wodnego - ma już 200 lat! Wyjątkowa atrakcja turystyczna regionu, kraju i Europy

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
200 -lat Kanału Augustowskiego
200 -lat Kanału Augustowskiego Kamil Timoszuk (archiwum UMWP)
Kanał Augustowski to niezwykłe dzieło inżynierii hydrotechnicznej. Jest to obiekt wyjątkowy w skali kraju, ale i Europy. Kanał został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku i właśnie obchodzi 200 lecie powstania. Właśnie trwają wydarzenia związane z jubileuszem. Jest to dobra okazja aby powiedzieć sobie więcej o tym zabytku.

Spis treści

Kanał Augustowski - unikat na skalę europejską

Podlaski kanał to prawdziwa perła wśród europejskich szlaków wodnych, jest uznawany za najbardziej malowniczy w Polsce.

  • Wraz z zespołem budowli i urządzeń został ujęty w rejestrze zabytków nieruchomych,
  • uznany za pomnik historii,
  • jest częścią Szlaku Batorego,
  • został włączony w Europejski Szlak Tematyczny Transport i Komunikacja, będący częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Przeczytaj koniecznie: Kanał Augustowski jednym z 7 cudów Polski

Kanał Augustowski to obiekt transgraniczny, który dzieli granica pomiędzy Polską i Białorusią. Na skutek podziału Europy po drugiej wojnie światowej w granicach Polski znalazło się 80 km kanału z 14 śluzami. Jedna śluza przebiega w pasie granicznym, a trzy znajdują się po stronie białoruskiej. Jego całkowita długość wynosi około 101 km, co plasuje go na drugim miejscu w kraju. Prócz walorów natury technicznej stał się popularną atrakcją turystyczną.

Sprawdź jak Kanał Augustowski wygląda obecnie i jak wyglądał kiedyś. Zobacz jak prezentują się śluzy:

Historia powstania Kanału Augustowskiego

O budowie Kanału Augustowskiego zdecydowano w celu ominięcia pruskich komór celnych przy tranzycie zboża do Gdańska. Drogi wodne były kluczowe dla gospodarki przed rozwojem kolei. W lipcu 1824 r. ruszyła budowa podlaskiego kanału. Pracowało przy niej 6–7 tys. W 1831 r. prace przy budowie kanału przerwały działania zbrojne powstania listopadowego. W latach 1833–1839 prowadzono prace tylko na odcinku od Biebrzy do Niemna. W 1839 r. prace przy budowie kanału zostały zakończone i został on otwarty.

200 -lat Kanału Augustowskiego
200 -lat Kanału Augustowskiego Wikipedia

We wrześniu 1968 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej wydało memoriał w sprawie niszczenia zabytkowego charakteru Kanału Augustowskiego. Zaowocowało to wpisaniem go do rejestru zabytków. W 1994 r. do białoruskiego rejestru zabytków została wpisana dotychczas bardzo zaniedbana białoruska część kanału, którą wyremontowano na początku XXI w.

Wyjątkowy obiekt na turystycznej mapie Polski i Podlasia

Polski odcinek kanału do lat 80. XX wieku służył do transportu drewna, a od lat 60. coraz większe znaczenie miało jego turystyczne wykorzystanie. Bliskie sąsiedztwo -

  • Biebrzańskiego Parku Narodowego,
  • Wigierskiego Parku Narodowego,
  • Suwalskiego Parku Krajobrazowego,
  • malowniczych rzek Rospudy, Czarnej Hańczy, Marychy,
  • licznych rezerwatów

- podnosi atrakcyjność szlaku wodnego. W połączeniu z Czarną Hańczą stanowi urokliwą trasę, którą bardzo chętnie wybierają odwiedzający pojezierze kajakarze.

W Kanale Augustowskim występują: lin, leszcz, okoń, szczupak, węgorz, karaś, miętus pospolity, płoć i ukleja. Bogaty jest świat wodnych ptaków: łabędzie, kaczki, gęsi.

Z uwagi na fakt, iż kanał tworzą także jeziora augustowskie (jest ich 12) z licznymi kąpieliskami, jego obszar jest częstym celem wypoczynku turystów z całej Polski. Jedną z jego największych atrakcji są rejsy statkami Żeglugi Augustowskiej, które pływają po kanale, przewożąc rocznie ok. 100 tys. pasażerów na kilku trasach, w tym najbardziej popularnej Papieskiej:

  • port w Augustowie,
  • rzeka Netta,
  • jezioro Necko,
  • rzeka Klonownica,
  • Jezioro Białe,
  • śluza w Przewięzi,
  • Jezioro Studzieniczne.
200 -lat Kanału Augustowskiego
200 -lat Kanału Augustowskiego Kamil Timoszuk (archiwum UMWP)

Wyjątkowy obiekt inżynierii hydrotechnicznej

Długość kanału to ponad 101 km, w tym 82 km w granicach Polski (kilometraż kanału liczony jest od połączenia z Biebrzą).
Kanał, oprócz śluz, których jest 18, tworzą:

  • Netta (w górnym biegu od źródła do jeziora Necko – Rospuda) – prawy dopływ Biebrzy,
  • Czarna Hańcza – największa rzeka Wigierskiego Parku Narodowego .

Kanał Augustowski nie spełnił nigdy pokładanych w nim nadziei związanych z wykorzystaniem gospodarczym. Jego pierwotna forma w zasadniczej części została zachowana ponieważ kanał nigdy nie stał się mocno eksploatowaną drogą wodną i nie trzeba było poszerzać przekopów czy powiększać śluz. Dlatego obecnie stanowi szczególnie interesujący obiekt.

Śluzy

Obecnie w granicach Polski w ramach Kanału Augustowskiego znajduje się 14 z 18 śluz (3 na terenie Białorusi, 1 w pasie granicznym). Śluzy od rzeki Biebrzy:

  1. Dębowo
  2. Sosnowo
  3. Borki
  4. Białobrzegi
  5. Augustów
  6. Przewięź
  7. Swoboda
  8. Gorczyca
  9. Paniewo

    Śluza Paniewo, dolna komora:

200 -lat Kanału Augustowskiego
200 -lat Kanału Augustowskiego archiwum
  1. Perkuć
  2. Mikaszówka
  3. Sosnówek
  4. Tartak
  5. Kudrynki
  6. Kurzyniec (granica)
  7. Wołkuszek (Białoruś)
  8. Dąbrówka (Białoruś)
  9. Niemnowo (Białoruś)

Z powodu braku regulacji Biebrzy i Narwi obecnie kanał nie jest skomunikowany z innymi drogami wodnymi w Polsce.

Sprawdź jak Kanał Augustowski wygląda obecnie i jak wyglądał kiedyś. Zobacz jak prezentują się śluzy:

200 - lecie Kanału Augustowskiego

Jubileusz jest okazją do przybliżenia historii i podkreślenia rangi tego wyjątkowego zabytku, dlatego przez cały 2023 r. będą odbywały się wydarzenia z Kanałem Augustowskim w roli głównej. Inicjatorem i organizatorem obchodów jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Jak informował przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów Łukasz Pieron z PGW Wody Polskie, przygotowano wiele inicjatyw.
– To konferencje, wystawy, ale też wydarzenia sportowe, jak rajdy, wycieczki czy konkursy. Zaplanowano spływ z udziałem 200 kajaków, spływ tratwami i malowanie muralu upamiętniającego budowę kanału. Punktem kulminacyjnym roku jubileuszowego było otwarcie na przełomie kwietnia i maja sezonu żeglugowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto