Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogowcy wybrali wariant wschodniej obwodnicy Augustowa. Burmistrz zapowiada, że nie wyda decyzji środowiskowej

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
pixabay, zdjęcie ilustracyjne
Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad złożyli do burmistrza Augustowa wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla południowo - wschodniej obwodnicy Augustowa. Wybrany przez drogowców wariant nie odpowiada wizji burmistrza I ten zapowiada, że decyzji nie wyda.

Obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16 jest elementem szerszego zadania obejmującego modernizację całej „szesnastki” między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach. Droga ma zyskać na całej długości szerokość minimum 7 metrów oraz nośność 11,5 tony na oś, co ma umożliwić wykorzystanie jej do ruchu cięższego niż obecnie. Żeby jednak uniknąć powrotu ciężkiego transportu do Augustowa, zaplanowano południowo-wschodnią obwodnicę Augustowa. 

Prace projektowe nad obwodnicą rozpoczęły się pod koniec 2019 r. Początkowo analizowano sześć wariantów, potem – w drugiej połowie 2020 roku – rekomendowano do dalszych prac trzy warianty, w tym samorządowy tzw. wariant burmistrza. 

GDDKiA informuje, że przeprowadzona analiza wielokryterialna wskazała jednak - jako najkorzystniejszy - wariant 2 który wypadł najlepiej pod kątem kryterium technicznego, środowiskowego, ekonomicznego i społecznego. Zakłada on, że obwodnica ma mieć swój początek na rondzie za DK nr 8 – ok. 2 kilometrów na południe od węzła Augustów. Droga miałaby przeciąć Kanał Augustowski i przebiegać wzdłuż jeziora Sajno, przecinając także Kanał Bystry.

Przyszła trasa ma być bezpieczna dla środowiska naturalnego. Dlatego zaplanowane zostały przejścia dla zwierząt (małych, średnich i dużych), ekrany przeciwolśnieniowe oraz ekrany akustyczne chroniące przed hałasem. W celu ochrony środowiska wodnego przewidziano wybudowanie odcinkowej kanalizacji deszczowej, rowów trawiastych, zbiorników retencyjnych i retencyjno-infiltracyjnych do tego separatory i osadniki.

 - Jestem stanowczo przeciwny obwodnicy w tak szkodliwym wariancie. Nie wydam pozytywnej decyzji środowiskowej dla tego przebiegu. Nie ma i nie będzie mojej zgody na budowę drogi, która odcięłaby Augustów od jeziora Sajno i wkroczyła w teren miasta. Wraz z mieszkańcami zebraliśmy kilka tysięcy podpisów przeciwko takiej inwestycji. Zrobię wszystko, aby zablokować ten szkodliwy pomysł - mówi stanowczo Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa. 

Zwróciliśmy się z pytaniem do GDDKiA co nastąpi po tym, gdy burmistrz decyzji środowiskowej, tak jak zapowiada, nie wyda. 

- Nie będę spekulował na ten temat, najpierw musi przejść cała procedura i wtedy zobaczymy. Każda decyzja burmistrza musi być uzasadniona i mieć podstawę prawną - przekazał Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Realizacja inwestycji została uwzględniona na liście podstawowej projektów w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030, który zakłada wykonanie pięciu inwestycji na terenie woj. podlaskiego. Obwodnica Sztabina i Suchowoli są już realizowane. Na budowę obwodnicy Białobrzegów wybierany jest wykonawca, a obwodnica Zambrowa w ciągu DK63/66 jest na etapie przygotowawczym. 

- Apeluję do polityków Platformy Obywatelskiej, aby dotrzymali słowa i zrealizowali obietnice z kampanii parlamentarnej. Deklarowali, że jeśli wygrają wybory, to ten szkodliwy wariant obwodnicy Augustowa nie powstanie. Wraz z mieszkańcami miasta oczekujemy wywiązania się przez nich z obietnic. Rząd tworzony przez PO ma w tej kwestii pełną decyzyjność. Liczę, że politycy dotrzymają słowa danego mieszkańcom mojego miasta - podsumowuje stanowczo burmistrz Karolczuk. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto