Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK w Suwałkach zakończony

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Teatry Notoco z Kraśnika i Debiucik z Pisarzowic zajęły ex aequo I miejsca podczas międzynarodowego festiwalu teatrów Wigraszek w Suwałkach.

XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK zakończony. W piątek (18 czerwca) uczestnicy wydarzenia odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki dla najlepszych młodych teatrów. Przyznano ex aequo dwie pierwsze nagrody ufundowane przez prezydenta miasta i sponsora wydarzenia, spółkę ASPI. Otrzymały je teatr Notoco z Kraśnika za spektakl „Ciała” oraz Teatr Debiucik z Pisarzowic/Wilamowic za spektakl „Trzepot”. Druga nagroda powędrowała do Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego za spektakl „Zielony gil”. Trzecią nagrodę zdobył spektakl „Pęknięcie” w wykonaniu połączonych Teatrów Bel Etage, Form Niewielkich i Żółtodziób z Białegostoku.
Wyróżniono także Teatry Na Dłoni z Cieszyna za interesujące rozwiązania sceniczne oraz pracę wokalną z uczestnikami spektaklu „Klucz”, Teatr Stop Klatka z Białegostoku za kultywowanie tradycji narodowych oraz pracę z niebanalną literaturą w spektaklu „Rzecz o wiośnie i Wielkiej Nocy” oraz Teatr Chmur z Warszawy za podjęcie ważnego tematu związanego z naszą narodową tożsamością w spektaklu „Ogień”.

Podczas tegorocznej edycji Wigraszka wystąpiło dziewięć zespołów, w wykonaniu których suwalczanie zobaczyli siedem spektakli, m.in. spektakle autorskie, oparte o literaturę klasyczną, wyrażające treści poprzez ekspresję ruchową, teatr słowa i animację lalek. Edycja odbyła się pod hasłem Mosty. Jurorzy: twórca autorskiego Teatru Krzyk z Maszewa Marek Kościółek, ceniona aktorka i reżyserka Joanna Łupinowicz oraz utytułowany tancerz i choreograf Mihail Nikolov docenili wysoki poziom artystyczny tegorocznych prezentacji konkursowych oraz różnorodność prezentowanych form, podkreślając jednocześnie wyjątkowość tego festiwalu ze względu na czas w jakim się odbywał.
W trakcie festiwalu odbył się również szereg spotkań warsztatowych, podczas których młodzi aktorzy mogli wspólnie pracować, uczyć się od profesjonalistów i od siebie nawzajem. Wydarzeniu towarzyszyła także galeria lalek, masek i elementów scenografii Teatru Lalki i Aktora w Łomży, którego spektakl „Magiczny sklep” zainaugurował Festiwal.
Organizatorem wydarzenia był Suwalski Ośrodek Kultury w Suwałkach.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto