MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy i przemysł drzewny apelują do Ministerstwa Środowiska o zmianę polityki wyrębu drzew

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
zdj. ilustracyjne/Polska Press
W odpowiedzi na ograniczenia wyrębu drzew zaplanowane na 2024 r. przez Ministerstwo Środowiska i Klimatu, samorządowcy z terenu Puszczy Knyszyńskiej i Augustowskiej oraz przedstawiciele branży drzewnej podjęli działania, prosząc o przemyślaną politykę leśną.

Samorządowcy z terenu Puszczy Knyszyńskiej, wspomagani przez włodarzy z Puszczy Augustowskiej, wystosowali list otwarty do Pauliny Hennig-Kloski, minister Klimatu i Środowiska. Wyrazili w nim swoje zaniepokojenie ograniczeniem wyrębu drzew przewidzianym na 2024 rok. Zdaniem samorządowców, choć globalnie liczba dotkniętych przez to ograniczenie hektarów (niemal 100 tysięcy) na razie nie wydaje się ogromna, lokalnie oznacza to bankructwo dla branży drzewnej.

- Przemysł drzewny w naszym regionie jest jedną z wiodących branż. W najbliższej przyszłości może już nią nie być. Nie ma u nas przedstawicielstw wielkich koncernów z innych branż, tu nie lokują się zakłady dające tysiące miejsc pracy - można przeczytać w liście samorządowców, który kierują do Pauliny Hennig-Kloski, minister Klimatu i Środowiska. - Moratorium na pozyskiwanie surowca drzewnego bardzo mocno uderza w zasady ciągłości państwa, funkcjonowania naszych gmin i powiatów oraz społeczności lokalnych. Wmawia się bowiem ogółowi mieszkańców Polski, że w naszych lasach dzieją się rzeczy złe, że są zagrożone. A my tu z Puszczą żyjemy w symbiozie od setek lat. Ona istnieje dzięki naszym mieszkańcom, ich trosce o nią i ich ciężkiej pracy związanej z jej odnawianiem - przekonują w liście.

Wielkość terenów leśnych pod zarządem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wynosi około 60 tysięcy hektarów. Połowa z nich znajduje się w Puszczy Knyszyńskiej. Przyszłość gospodarki leśnej w tym obszarze oraz w Puszczy Augustowskiej wydaje się niepewna, co wywołuje reakcje branży i samorządowców.

- W Knyszynie jest parę zakładów stolarskich. Mieszkańcy obawiają się, że starać pracę. A u nas każde miejsce pracy jest na wagę złota - mówi Jarosław Chmielewski, burmistrz Knyszyna.

- Wspieramy mieszkańców i przedsiębiorców. Zwrócili się oni do mnie, by wesprzeć ich działania, zasygnalizować, że jest dzisiaj problem. Za chwilę część osób może być bezrobotna. Niektórzy wzięli kredyty inwestycyjne, zakupili nowy, lepszy sprzęt i obawiają się, że nie będą w stanie spłacać długu - tłumaczy Jarosław Karp, wójt gminy Sztabin, który poparł protest branży leśnej.

Z przedstawicielami branży spotkał się Jacek Brzozowski, wojewoda podlaski. Zapowiedział Zaangażowanie w rozwiązanie problemu.

- Jesteśmy zadowoleni, że doszło do spotkania w Urzędzie Wojewódzkim. Zostaliśmy wysłuchani. Samorządowcy nas wspierają. Nie rozumiemy, dlaczego Podlasie ma być poligonem doświadczalnym. Nasze lasy są w doskonałej kondycji, bo o nie dbamy. Wierzymy, że nasze wspólne działania doprowadzą do rozpoczęcia prawdziwego dialogu i decyzji opartych na merytorycznych analizach – mówi Bartosz Bezubik, wiceprezydent Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce i prezes Zakładów Przemysłu Sklejek Biaform S. A. w Białymstoku.

Aktualna sytuacja w gospodarce leśnej obszarów Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Augustowskiej jest niepewna. Branża leśna i samorządowcy wyrażają swoje obawy i oczekują zmian. Działania te są reakcją na zagrożenia, które mogą mieć negatywne skutki dla wielu firm działających w tych obszarach. Oczekiwany jest dialog i kompromis, jednak jeśli oczekiwania te nie zostaną spełnione, planowany jest protest.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto