Kronika 998 w Augustowie

ro2
Zdarzenia zanotowane w okresie od 24.05.2010 r. do 31.05.2010 r. Ogółem zanotowano 15 zdarzeń, w tym: 1 pożar, 14 miejscowych zagrożeń.

Charakterystyczne zdarzenia:

1. W dniu 24.05.2010 r. o godz. 13:36 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie w ramach współpracy z Policją zadysponowało zastęp 11 strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Bargłowie Kościelnym w celu poszukiwania zaginionej kobiety.
Okoliczności zdarzenia: w dniu 20.05.2010 r zaginiona kobieta wyszła z miejsca zamieszkania - Bargłów Kościelny w stronę m. Brzozówka i dotychczas nie powróciła.
Po odprawie strażacy wraz z Policją i wolontariuszami przystąpili do poszukiwań osoby w pobliżu dróg Bargłów - Brzozówka - Górskie - bez rezultatu.
Czas trwania akcji: 3 godz. 5 min

2. W dniu 25.05.2010 r. 0 godz. 12:51 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie zadysponowało zastęp ratownictwa wodnego w celu wydobycia ciała kobiety z jeziora Necko. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępu straży na miejsce zdarzenia obecny był patrol Policji, który wskazał miejsce zdarzenia.
Po rozpoznaniu stwierdzono, iż w odległości około 3 metrów od brzegu na głębokości 0,6 m, znajduje się ciało kobiety. Działania zastępu straży polegały na wejściu dwóch ratowników ubranych w skafandry ratownicze i wyniesieniu ciała na brzeg. Zwłoki zostały przekazane Policji w celu prowadzenia dalszych czynności śledczych.
Czas trwania akcji: 26 min.

3. W dniu 26.05.2010 r. o godz. 13:23 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie zadysponowało dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie i z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bargłowie do wypadku drogowego w Bargłowie przy ul. Augustowskiej (zderzenia się samochodu ciężarowego VOLVO z samochodem osobowym Honda).
Pierwsza na miejsce zdarzenia przybyła jednostka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bargłowie Kościelnym i zabezpieczyła miejsce zdarzenia. Zastano rozbite samochody ciężarowy i osobowy stojące na przeciwległych pasach ruchu. Osoby podróżujące (3 osoby) samochodem osobowym znajdowały sie poza pojazdem. Jedna z nich - dziecko zgłaszała ból w lewym boku, założono kołnierz ortopedyczny i udzielono wsparcia psychicznego. Dziecko wraz z matką zostało zabrane do szpitala na obserwację przez przybyłą na miejsce zdarzenia, po około 5 minutach karetkę Pogotowia. Kierowca i pasażer ciężarówki bez obrażeń. Stwierdzono wyciek paliwa ze zbiornika samochodu ciężarowego. Odłączono akumulatory w obu pojazdach.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Augustowie rozwinięto linię gaśniczą, podłożono zbiornik brezentowy w celu zbierania wyciekającego paliwa, wykonano obwałowanie zabezpieczające przed przedostawaniem się paliwa do przydrożnego rowu. Dalsze postępowanie polegało na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w czasie czynności prowadzonych przez Policję. Po ich zakończeniu samochód osobowy został zholowany przez lawetę, a samochód ciężarowy odjechał na pobliski parking. Plamę oleju napędowego usunięto przy pomocy sorbentu, następnie spryskano pożeraczem oleju i zmyto wodą. Powiatowe Stanowisko Kierowania o fakcie wycieku paliwa powiadomiło Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oddział w Suwałkach. W czasie trwania akcji ruch drogowy na drodze krajowej K-61 był całkowicie wstrzymany.
Czas trwania akcji: 3 godz. 27 min.

4. W dniu 26.05.2010 r. o godz. 17:10 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie zadysponowało dwa zastępy gaśnicze z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku i ciężki samochód gaśniczy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie do pożaru budynku mieszkalnego w Rogożynie Starym. gm. Lipsk. Pierwszy na miejsce akcji dotarł zastęp OSP Lipsk który podał jeden prąd wody do wnętrza zadymionej kuchni. Użytkownik budynku obecny na miejscu oświadczył iż odłączył dopływ energii elektrycznej i że budynek jest wykorzystywany tylko w okresie letnim i w dniu dzisiejszym przybył do niego, w kuchni podłączył do instalacji elektrycznej lodówkę i inne sprzęty AGD . Następnie udał się na spacer, po powrocie zauważył zadymienie w budynku.
Działania zastępu OSP polegały na wyniesieniu z kuchni nadpalonych i okopconych elementów jej wyposażenia, następnie przewietrzono budynek i sprawdzono pod kątem możliwości przerzucenia się ognia na inne pomieszczenia (nie stwierdzono).
Szacunkowe straty: 10 tys. zł - spaleniu uległa lodówka, częściowo meble w kuchni i inny sprzęt kuchenny, okopcone zostały dwa pomieszczania w budynku.
Szacunkowa wartość uratowanego mienia: 150 tys. zł - uratowano pozostałą część budynku z wyposażeniem.
Przypuszczalna przyczyna powstania pożaru: zwarcie instalacji elektrycznej w lodówce znajdującej się w kuchni
Czas trwania akcji: 1 godz.

Informacje dodatkowe:
• W dniu 25 maja 2010 r. o godz. 13.11 Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Warszawie zadysponował z tut. jednostki pojazd podwodny ROV wraz z dwuosobową obsługą strażaków do czynności zabezpieczenia śladów i dowodów dotyczących okoliczności zatopienia kutra WŁA 127, który zaginął na morzu Bałtyckim a dniu 30 kwietnia 2009 r.. Do dnia dzisiejszego nie odnaleziono 2 członków załogi kutra.
Akcja poszukiwawcza prowadzona była na akwenie morza Bałtyckiego w okolicach wyspy Bornholm. Działania te prowadzone były przy współpracy z Dowództwem Marynarki Wojennej RP na pokładzie ORP Lech. Działania zakończono w dniu 29 maja br . Ciał rybaków nie odnaleziono, spenetrowano wnętrze kutra, materiały z pracy pojazdu podwodnego zostały nagrane na nośniki elektroniczne i przekazane do dalszego postępowania.

Źródło: KP PSP Augustów, Arkadiusz Prymaka

Będzie mniej wypadków na drogach?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie