Komfortowe podróże z PKP Intercity. Nowy rozkład jazdy na sezon 2023/2024

Materiał informacyjny PKP Intercity
Dodatkowe połączenia z Białegostoku do Warszawy, Wrocławia i Łodzi oraz więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym, nowoczesnym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa podlaskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.

W nowym rocznym rozkładzie jazdy do/z Białegostoku kursować będzie 13 par pociągów całorocznych, czyli o 2 więcej niż dotychczas.

Dodatkowe połączenia do Warszawy, Wrocławia i Łodzi

Od 10 grudnia mieszkańcy województwa podlaskiego będą mogli skorzystać z aż 12 par połączeń do Warszawy. 10 będzie kursowało trasą najszybszą przez Tłuszcz, Łapy i Czyżew, a 2 przez Hajnówkę, zapewniając połączenie dla miejscowości takich jak: Siedlce, Czeremcha, Bielsk Podlaski.

Pociąg IC Fredro, który obecnie jeździ na trasie Wrocław – Warszawa przez Opole i Częstochowę, będzie miał wydłużoną relację do Białegostoku. Ponadto skład IC Baczyński kursujący z Warszawy do Wrocławia przez Łódź również pojedzie z Białegostoku i zastąpi pociąg IC Zamenhof, który jeździł tylko między stolicą województwa podlaskiego a Warszawą. Tym samym mieszkańcy Białegostoku zyskają dodatkowe połączenia do Warszawy, Wrocławia i Łodzi. Przewoźnik planuje także uruchomienie dodatkowego pociągu IC Esperanto relacji Białystok – Warszawa Centralna, który kursować będzie w każdą niedzielę.

Liczba pociągów do Krakowa, Olsztyna, Trójmiasta, Szczecina nie zmieni się. Utrzymane zostanie także połączenie IC Hańcza do Mockavy, skomunikowane z pociągiem do Wilna.

Wyższy komfort podróżowania

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC. Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Żubr relacji Warszawa - Białystok. Skład ten, już jako IC Żubr, będzie zestawiony z nowoczesnych wagonów, których odbiory zaplanowane są w przyszłym roku. W ten sposób już ponad 90% wszystkich pociągów kursujących z/do stolicy Podlasia będzie obsługiwana komfortowym taborem.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu

Obowiązujący od 10 grudnia rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Do czerwca 2024 roku kontynuowana będzie modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, lub będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Wschodniej.

Więcej pociągów objętych graficzną rezerwacją miejsc

Od 10 grudnia PKP Intercity będzie zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50. Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.

Informacja dla podróżnych

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 22 391 97 57 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 10 grudnia na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Komfortowe podróże z PKP Intercity. Nowy rozkład jazdy na sezon 2023/2024 - Kurier Poranny

Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto