MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jaz Augustów na Kanale Augustowskim zostanie wyremontowany

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Do końca listopada zostanie wyremontowany jaz na Kanale Augustowskim w samym centrum Augustowa. Obiekt pełni ważną funkcję. Chroni miasto i jego okolice przed podtopieniami. Umowę z wykonawcą podpisał Mirosław Markowski, dyrektor PGW WP Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

W ostatnich latach na Kanale Augustowskim Wody Polskie przeprowadziły kilka znaczących inwestycji. Wyremontowane zostały np. śluza Mikaszówka czy Paniewo, a także budynki strażnic wodnych przy śluzach.

Teraz przyszedł czas na remont jazu Augustów na Kanale Augustowskim. Inwestycja zapewni optymalną ochronę przeciwpowodziową okolicznym mieszkańcom. Ponadto umożliwi właściwą regulację poziomów wód w jeziorze Necko, a to przyczyni się do przeciwdziałania skutkom suszy. We wtorek umowę z wykonawcą firmą Hydrobud Kielce podpisał Mirosław Markowski, dyrektor PGW WP Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

- Obowiązkiem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest zachowanie Kanału Augustowskiego w jak najlepszym porządku, jako dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Dlatego wykonujemy na nim niezbędne prace - podkreślał dyrektor Markowski. - Podpisujemy umowę na remont jazu Augustów, który jest bardzo ważny dla odciążenia śluzy Augustów, ale także chroni miasto przed zalewaniem - dodał.

Obszar prac remontowych jazu obejmie wymianę mechanizmów zamknięć głównych jazu oraz zasuw, remont konstrukcji obiektu i jego elementów betonowych. Powstaną także nowe schody zejściowe na skarpach oraz odbudowany zostanie pomost roboczy. Inwestycja zapewni właściwe sterowanie jazem oraz przywróci go do pełnej sprawności technicznej.

- Jesteśmy pełni podziwu dla myśli inżynieryjnej, dla sztuki hydraulicznej sprzed 200 lat. Kanał Augustowski, który jest wyjątkowo cennym zabytkiem został zbudowany w czasach, w których nie było takich urządzeń technicznych jak dzisiaj, nie było takich możliwości, a jednak to dzieło zostało tak wykonane, że po 200 latach doskonale może dalej służyć tym funkcjom, które było dedykowane w swojej pierwotnej koncepcji, a więc regulacja stosunków wodnych, tworzenie także kanału żeglugowego - mówił obecny na konferencji poseł Jarosław Zieliński.

- Kanał Augustowski jest perełką w naszym regionie, o którą warto dbać. W tym roku obchodzi jubileusz 200-lecia i ta inwestycja dobrze wpisuje się w świętowanie jubileuszu - dodał poseł Kazimierz Gwiazdowski.

Kanał Augustowski jest zabytkiem polskiej kultury technicznej z [pierwszej połowy XIX wieku. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów i motorowodniaków oraz kajakarzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto