MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Augustów. Projekt planu dochodów i wydatków miasta na 2022 rok

red
To jedna z koncepcji na budowę kładki, która powstała w 2016 roku. Autor - konsorcjum STOPROCENT Architekci i ASECon otrzymało wyróżnienie pierwszego stopnia
To jedna z koncepcji na budowę kładki, która powstała w 2016 roku. Autor - konsorcjum STOPROCENT Architekci i ASECon otrzymało wyróżnienie pierwszego stopnia STOPROCENT Architekci i ASECon.
Świecące huśtawki, park uzdrowiskowy czy wieża widokowa nad Nettą - to tylko niektóre propozycje inwestycji na 2022 rok w Augustowie. - Chcemy tworzyć wyjątkowe strefy rekreacji z myślą i o mieszkańcach, i turystach - mówi zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz.

Przyszłoroczne dochody miasta przekroczą 140 mln złotych, a wydatki będą o 10 mln zł wyższe. Deficyt ma pokryć pożyczka. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata (46,8 mln zł), gospodarka komunalna (16,6 mln zł) oraz administracja (11,5 mln zł). Dużo pieniędzy, bo aż 6,3 mln złotych samorząd planuje przeznaczyć na turystykę.

Projekt budżetu zakłada, że przyszłoroczne inwestycje pochłoną ponad 20 mln złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację infrastruktury sportowej, wykup gruntów ale też przedsięwzięcia, które z pewnością uatrakcyjnią miasto. Pół miliona złotych ma pochłonąć urządzenie Królewskiego Parku Uzdrowiskowego, prawie dwa razy tyle środków zarezerwowanych jest na rozpoczęcie prac nad budową kładki z wieżą widokową i tężnią nad Nettą.

- W ogłoszonym konkursie architektonicznym na budowę kładki wskazaliśmy, by nie był to tylko ciąg komunikacyjny, który połączy dzielnicę Borki z centrum uzdrowiskowym - mówi wiceburmistrz. - Chcemy, by obiekt pełnił też funkcje rekreacyjne.

Na pewno będą tam "trybuny", z których można będzie obejrzeć organizowane w plenerze wydarzenia, czy panoramę miasta. Augustowskie władze zasugerowały również projektantom, by zastanowili się nad wieżą widokową czy tężnią. Czy tak się stanie, okaże się na początku przyszłego roku, gdy zostanie rozstrzygnięty konkurs. Później miasto będzie poszukiwać funduszy zewnętrznych na budowę kładki, która ma kosztować nawet 50 mln złotych. Tak więc na jej powstanie trzeba będzie zaczekać kilka lat. Przypomnijmy, że w pięć lat temu ówczesny burmistrz robił przymiarki do realizacji tej inwestycji. Też ogłosił konkurs architektoniczny ale ostatecznie go nie rozstrzygnął.

Hitem mogą okazać się świecące huśtawki, które mają być zamontowane przy ulicy Portowej.

- Zbliżamy miasto do rzeki - dodaje F. Chodkiewicz. - Są już baza sportów wodnych, skate-park czy imprezy kulturalne na Błoniach. Teraz chcielibyśmy zagospodarować przestrzeń po drugiej stronie rzeki i m.in. zamontować świecące huśtawki.

Plan przyszłorocznych wydatków zakłada też, że zostanie zakupiony butelkomat (wnioskowali o to mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego) i zmodernizowany budynek na potrzeby Augustowskiego Centrum Aktywności Seniorów. W planie jest również monitoring miejski.

- Koncepcja uzgodniona m.in. z policją przewiduje montaż 48 kamer - precyzuje zastępca burmistrza. - Ile uda się nam wykonać w przyszłym roku, zobaczymy. Koszt przedsięwzięcia zależy od technologii.

W planach jest także modernizacja bulwarów i likwidacja barier architektonicznych, czyli mostków z schodami, które utrudniają poruszanie się rowerzystom czy osobom niepełnosprawnym. Pomysł jest taki, by zastąpiły je mostki zwodzone.

Projekt budżetu ocenią radni, w gestii których leży akceptacja planów.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto