Augustów: Ilustracje do moich baśni

ro2
19 lutego, o godz. 18:00, w Małej Galerii APK, Rynek Zygmunta Augusta 9, w Augustowie, odbędzie się na wernisaż Juliusza Szczęsnego Batury „Ilustracje do moich baśni”. Wystawa potrwa do 15 marca br. Artysta urodzony 20 listopada 1953 r. w Augustowie. Z wykształcenia jest matematykiem, po studiach pracował jako bibliotekarz, lecz zawsze zajmował się twórczością plastyczną.

W 1986 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki doceniając jego talent i zaangażowanie w dziedzinie plastyki nadało mu uprawnienia do wykonywania zawodu artysty grafika. Mieszka w Augustowie.

Miarą sukcesu Juliusza Szczęsnego Batury jest umieszczenie jego biogramu, portretu i listy opus w prestiżowej encyklopedii ekslibrisu “ENCYCLOPAEDIA BIO-BIBLIOGRAPHICAL OF THE ART OF THE CONTEMPORARY EX-LIBRIS” w edycji 1996 wydanej w Portugalii w 5 językach. Jest on jednym z 14 opisanych tam twórców ekslibrisów z kilku krajów 3 kontynentów, jedynym Polakiem. Zamieszczono jego portret, reprodukcje 22 prac, z czego jedna na okładce wydawnictwa. Biogram Juliusza Szczęsnego Batury w owej encyklopedii jest autorstwa Mirosława Z. Wojalskiego. Juliusz Szczęsny Batura był instruktorem plastyki w ZPPP (Młodzieżowy Dom Kultury) w Suwałkach. Uczył także plastyki w społecznej szkole w Augustowie. Równolegle z pracą zawodową zajmował się projektowaniem scenografii dla dziecięcych teatrzyków lalkowych prowadzonych przez żonę Blankę, wykonywał także kukiełki i maski.Ekslibrisy Juliusza Szczęsnego Batury cechują się niezwykłym indywidualnym piętnem. Ten, kto raz widział jego ekslibrisy, ten przy następnym spotkaniu z nimi nieomylnie rozpozna je wśród wielu innych. Są bowiem tak specyficzne, mają taki niepowtarzalny urok, są tak charakterystyczne i interesujące. Trudno niezwykle je klasyfikować, ocenić, każdy z nich bowiem jest inny, ale ze wszystkich emanuje wewnętrzne ciepło, humanizm, radość, pogoda ducha, przekazane w specyficznej formie ludycznej, w konwencji bajkowej, o ostro zarysowanych konturach i liniach.

Przedstawiają i fantastyczne stwory i znany nam zwierzyniec, choć nieczęsto w postaci realistycznej. Rozpoznać jednak nam się udaje ptaki (bodaj najwięcej), ryby, motyle, konie, psy, koty, smoki etc. W twórczości Juliusza Szczęsnego Batury widzimy ogromne bogactwo zwierząt, roślin, kwiatów, ale jest też całe bogate instrumentarium świata techniki służącej człowiekowi - lokomotywa, balon, samolot, helikopter, pojazd kosmiczny, rower, zabawki mechaniczne, aparat fotograficzny, także wiatrak i przeróżne budowle etc. I oczywiście są też ludzie. Kobiety z instrumentami muzycznymi i bez, syreny, amazonki etc. Głównie kobiety, choć widzimy listonosza, ułana, pilota i mnóstwo innych egzemplifikacji “męskich” zawodów.Również ekslibrisy okazjonalne np. dla Papieża Jana Pawła II z okazji Jego pielgrzymek po Polsce.I dla Dzielnicowego Domu Kultury "Kraków Podgórze" (mającego duże osiągnięcia w dziedzinie propagowania ekslibrisu podobnie jak Dom Kultury "502" w Łodzi) i działającego tam Andrzeja Znamirowskiego, animatora i propagatora ekslibrisów.Wiele ekslibrisów Juliusz Szczęsny Batura wykonał dla licznych przedstawicieli świata kultury i instytucji kultury a także nauczycieli i szkół.Większość ekslibrisów w pierwszych prawie dwudziestu latach to linoryty oznaczane jako X3, ale od połowy 1999 r. prawie wyłącznie plastikoryty oznaczane jako X6 (stemple w pleksiglasie) i jest ich już około 300.W sumie wykonał ponad 825 ekslibrisów.

Wystawy i konkursy

Ekslibrisy autorstwa Juliusza Szczęsnego Batury były wystawiane wielokrotnie na wystawach w kraju i poza granicami. Uczestniczył w ponad 100 zbiorowych wystawach i konkursach na ekslibris, nierzadko uzyskując zaszczytne laury. Wystawy i konkursy krajowe a także międzynarodowe.
Miał 10 wystaw indywidualnych m.in. w Galerii Ekslibrisu w Krakowie, Warszawskiej Galerii Ekslibrisu w Warszawie, galeriach w Augustowie i wielu miastach Polski, także w Łodzi w Łódzkim Domu Kultury w 1991 r. i w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi w 2001 r. z okazji 20-lecia działalności artystycznej.W 2007 r. przygotowywana jest duża wystawa ekslibrisów Juliusza Batury w Łodzi, w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu.Był organizatorem i współorganizatorem konkursów na ekslibris dla dzieci i młodzieży. Był organizatorem wystaw ekslibrisów w swoim środowisku, często wystaw ogólnopolskich a nawet z udziałem twórców zagranicznych

Publikacje

Poczesne miejsce w jego twórczości plastycznej zajmuje ilustrowanie książek dla dzieci. Zilustrował m.in. "Porwanie w Tiuturlistanie", "Białowieskie opowieści", "Korona i miecz", "Kwiatki św. Franciszka", "Opowieści ludu Hausa" i szereg innych, a także podręcznik matematyki.
Juliusz Szczęsny Batura interesuje się baśniami i mitami różnych narodów, religią i filozofią, etnologią etc. i emanuje to wyraźnie z jego prac graficznych. "Niespiesznie ale z zaciekawieniem czekam, co też mi życie jeszcze przyniesie" - twierdził przed laty autor.

Varia

Obecnie na emeryturze, ale nie zaniechał twórczości ekslibrisowej i pracy dydaktycznej z młodzieżą.
W 2006 r. jego zbiory ekslibrisów stały się własnością Miasta Augustowa.

APK

100 Najbogatszych Polaków „Forbesa” 2021

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie