Źródła gotówki dla firm

Redakcja
Zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu jedynie własnych pieniędzy w obecnych czasach jest wyzwaniem.

Najczęściej jednak firmy radzą sobie z codziennymi brakami w kasie sięgając po produkty bankowe usprawniające przepływ gotówki.

Konstrukcja niektórych produktów bankowych dla klientów korporacyjnych może wydawać się skomplikowana, ale ostatecznie efekt końcowy jest taki sam – większa swoboda w planowaniu firmowych wydatków.

Faktoring, czyli co?

Faktoring polega na przejmowaniu przez banki należności, wynikających z wystawionych faktur i w zamian – dostarczeniu firmie pieniędzy za te faktury „od ręki”. Zamiast czekać na spłaty należności od kontrahentów, przedsiębiorca dysponuje od razu należną gotówką z banku, którą w swoim czasie ten „ściągnie” za niego. Tak więc firma nie musi martwić się o termin otrzymania zapłaty. Można powiedzieć, że jest to kredyt, którego kredytobiorca nigdy nie spłaca, ponieważ robią to za niego jego kontrahenci. A ci również czerpią z tego profity. – Dzięki korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań, przedsiębiorca uzyskuje szansę wydłużenia terminów płatności swoim odbiorcom, przy jednoczesnej możliwości wynegocjowania upustów u dostawców z tytułu natychmiastowej zapłaty za towar – tłumaczy Małgorzata Szymańska, Dyrektor Departamentu Faktoringu Banku Ochrony Środowiska. – Ogromną zaletą faktoringu jest to, że przedsiębiorca nie musi tworzyć własnych zespołów zajmujących się monitorowaniem należności, ponieważ robi to za niego bank - dodaje. Warto wiedzieć, że kontrahenci przedstawiani przez klienta do faktorigu są weryfikowani przez instytucję finansującą, co zapewnia dużo większe bezpieczeństwo biznesowe w przypadku nowych odbiorców.

Wybierając partnera w faktoringu warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie i sposób organizacji. Bardzo ważne są możliwości obsługi wielu klientów na raz. Sprawy operacyjne, jak obsługa 100 odbiorców i 10 tys. faktur, nie mogą być żadną przeszkodą. Przedsiębiorcy zainteresowani takim rozwiązaniem mogą szukać pomocy w m.in. Banku Ochrony Środowiska, ING Banku Śląskim, BNP Paribas Fortis, BGŻ czy Deutsche Banku.

Kredyt, ale zanim…

Innym, popularnym instrumentem usprawniającym finansowanie, jest kredyt obrotowy. Przyznawany jest na pokrycie bieżących wydatków przedsiębiorstwa takich jak zaopatrzenie, sprzedaż, świadczenie usług, wypłata wynagrodzeń lub rozliczenia z kontrahentem. Zwykle jest to produkt krótkookresowy, którego spłata nie trwa dłużej niż rok. Ale zdarzają się też kredyty tego typu o średnim terminie zapadalności. Na przykład w Getin Banku ten okres wynosi 3 lata, a w ING najlepsi klienci mogą liczyć nawet na 5-cioletni okres spłaty.

Kredyt obrotowy jest przyjazny i łatwy w obsłudze. Jednak zanim decyzja o jego udzieleniu zostanie podjęta, firmowe finanse zostaną gruntownie przebadane. Bank niewątpliwie weźmie pod uwagę ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej, renomę firmy, jej dotychczasową historię, oraz wartość posiadanego majątku i strukturę jego finansowania. Każdy bank posiada indywidualne standardy dotyczące relacji pomiędzy zadłużeniem a kapitałem własnym firmy - przekroczenie tego poziomu może oznaczać negatywne reakcje wierzycieli, np. odmowę kredytu, czy wzrost wymagań odnośnie zabezpieczeń.

Proces oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa to żmudna procedura, którą jednak każdy korporacyjny kredytobiorca musi przejść. Warto więc wybrać taki bank, w którym ten proces trwa jak najkrócej. Pozytywnym rozwiązaniem, od niedawna obecnym na rynku, jest Szybka Ścieżka Kredytowa BOŚ Banku, w ramach której w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku bank podejmuje decyzję i informuje przedsiębiorcę o możliwościach finansowania działalności. – Przyznany maksymalny limit kwotowy, wysokości 500 tys. złotych, można wykorzystać jako kredyt w rachunku bieżącym, kredyt w rachunku kredytowym zarówno odnawialny jak i nieodnawialny, jak również pod postacią gwarancji bankowych - wyjaśnia Piotr Sadza, Dyrektor Departamentu Produktów Korporacyjnych Banku Ochrony Środowiska. Produkt działa w oparciu o miesięczne przychody ze sprzedaży przedsiębiorstwa, co pozwala na szybkie i proste wyznaczanie maksymalnych limitów zadłużenia.
Prowadzenie firmy to nic innego jak gra strategiczna – należy dostosować podaż do popytu, zatroszczyć się o zapasy w magazynach, zadbać o pracowników… W momencie, gdy nie ma szans na kolejny ruch, karta „bank” może okazać się prawdziwym jokerem

Informacja prasowa

Regionalne potrawy województwa podlaskiego
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Napisz!
Poinforuj nas o swojej imprezie
Dodaj za darmo swoją firmę do naszej bazy
Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. **

Zapisz się do newslettera

**!

OFE zlikwidowane. Masz 5 miesięcy na decyzję

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie