Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawilce do ogrodu. Zobacz, jakie wybrać, żeby kwitły od wiosny do jesieni

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zawilce mają sporo gatunków i jeszcze więcej odmian. Możemy dobrać je tak, że będą kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Zawilce mają sporo gatunków i jeszcze więcej odmian. Możemy dobrać je tak, że będą kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. MrGajowy3 (pixabay.com)
Zawilce (anemony) mają sporo bardzo różnych gatunków, które można uprawiać w ogrodach. Podpowiadamy, jakie wybrać i jakie warunki trzeba im zapewnić, żeby dobrze rosły i ładnie kwitły.

Zawilce rosną niemal na całym świecie, występują również dziko w Polsce. Najczęściej kojarzymy zawilec gajowy, który pięknie i obficie kwitnie w kwietniu. Ale spośród około 150 gatunków tych roślin, możemy wybrać znacznie więcej.

Zawilce do wyboru, do koloru

Zawilce mają zróżnicowaną wielkość, kolory kwiatów, a także termin kwitnienia. Są takie, które zakwitają już wczesną wiosną, ale są i gatunki letnie, a także takie, które wspaniale kwitną jesienią i są piękną ozdobą późnych rabat. Te ostatnie to zawilce japońskie, które są też najbardziej okazałe, bo mogą dorastać do ponad 1 m wysokości. Poza tym mamy do wyboru, np. bardzo kolorowe zawilce koronowe, a także barwne, choć maleńkie, zawilce greckie. To zaledwie kilka przykładów. Poniżej pokazujemy, jakie zawilce warto posadzić w ogrodzie, by cieszyć się ich kwiatami od wiosny do jesieni.

Uwaga: wszystkie wymienione gatunki zawilców są wieloletnie. Trzeba jednak wiedzieć, że ich części naziemne zamierają wkrótce po kwitnieniu. U gatunków, które kwitną wiosną, następuje to już latem. Warto je więc sadzić w towarzystwie innych roślin, które latem wypełnią miejsce.

Zobacz, jakie zawilce warto mieć w ogrodzie

Uwaga – zawilce są trujące

Zawilce są spokrewnione z jaskrami i podobnie jak one, większość ma pewne właściwości toksyczne. Warto uważać, żeby ich sok nie dostał się do oczu, ust czy nosa, bo wywoła podrażnienie. Nie ozdabiajmy też ich kwiatami potraw itp., bo absolutnie jeść ich nie należy. Niektóre zawilce mają też pewne właściwości lecznicze i bywają wykorzystywane w ziołolecznictwie, jednak ze względu na właściwości trujące, nie należy ich stosować na własną rękę.

Zawilce, czyli anemony

Zawilce bywają też nazywane anemonami. Ta nazwa szczególnie przylgnęła do zawilców koronowych (wieńcowych), sprzedawanych jako kwiaty cięte. Jeśli spotkamy je w kwiaciarni, prawie na pewno będą opisane jako anemon. Jednak ta nazwa dotyczy również wszystkich innych zawilców, a pochodzi od nazwy botanicznej tych roślin, czyli Anemone.

1

Zawilce w mitologii

Warto wiedzieć, że zawilce są związane z grecką mitologią. Te kwiaty, a dokładniej czerwone zawilce koronowe, które rosną dziko m.in. w rejonie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, miały powstać z krwi Adonisa. Był to niezwykle przystojny młodzieniec, kochanek bogini miłości Afrodyty, który zginął podczas polowania, zraniony przez dzika. W zwierzę miał się wcielić bóg wojny Ares, zazdrosny o Afrodytę, której również był kochankiem. Być może ta opowieść, przekazana przez Owidiusza, jest odzwierciedlaniem starszego, sumeryjskiego mitu, związanego z bogiem wegetacji – Dumuzim.

Anemony - kwiaty wiatru

Z kolei sama nazwa anemon nawiązuje do greckiego słowa oznaczającego wiatr (ἀνεμώνη to „córka wiatru). Wiatr pojawia się także w potocznych nazwach np. zawilców gajowych, takich jak „wietrznica” i „wietrznik”, a także w języku niemieckim (Buschwindröschen), angielskim (windflower) czy rosyjskim (bетреница). Może wynikać to z faktu, że ich płatki dość łatwo ulatują z wiatrem.

Zobacz, jakie zawilce warto mieć w ogrodzie (w kolejności kwitnienia)

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zawilce do ogrodu. Zobacz, jakie wybrać, żeby kwitły od wiosny do jesieni - Gazeta Współczesna

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto