Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia w sprawie szczepionek, w czasie pandemii [kalendarz szczepień]

hel
Główny Inspektorat Sanitarny, mimo pandemii, zaleca wznowienie szczepionek u dzieci. Zastrzega, że powinny one być wykonane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

Główny Inspektorat Sanitarny rekomenduje, aby mimo pandemii wznowić szczepienia ochronne. Należy przy tym uważać aby nie doszło do zakażenie wirusem COVID-19. GIS precyzuje, że poza szczepieniami na oddziałach noworodkowych powinny być wykonywane także te, które są obowiązkowe do 24 miesiąca życia. Ponadto należy podjąć szczepienia przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B we wszystkich grupach wieku. Odroczyć można tylko wtedy, gdy pacjent jest chory.

Inspektor sanitarny określił też zasady bezpieczeństwa podczas szczepień. Powinny one być w ykonywane ne terenie poradni, a personel musi mieć maseczkę na ustach i nosie oraz rękawiczki jednorazowe. Szczepienia muszą być wykonywane w wydzielonych pomieszczeniach, a stół do badania niemowląt i kozetka - poddane dezynfekcji.

- Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób - sugeruje GIS. - W razie braku poczekalni i gabinetu tylko dla dzieci zdrowych, szczepienia powinny odbywać się w godzinach porannych (w pierwszych godzinach po otwarciu przychodni), przed godzinami przyjęć pozostałych pacjentów.

Zaleca aby wstępne kwalifikacja odbyła się poprzez teleporadę. Wówczas lekarz dokona wywiadu epidemiologicznego (dotyczył on będzie nie tylko dziecka, ale też pozostałych domowników) i ustali termin szczepienia.

Podajemy kalendarz szczepień obowiązkowych do 24. miesiąca życia (kolejne zdjęcie).

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto