Wychowawca z Aresztu Śledczego w Suwałkach nominowany do nagrody BohaterON-y 2020. Głosujmy i pomóżmy mu wygrać

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Kapitan Sławomir Rafalski z Aresztu Śledczego w Suwałkach został nominowany do nagrody BohaterONy w kategorii „nauczyciel”. Funkcjonariusz jest m.in. współautorem dwóch komiksów

Kpt. Sławomir Rafalski jest funkcjonariuszem Służby Więziennej. Od 13 lat pracuje w Areszcie Śledczym w Suwałkach jako wychowawca Działu Penitencjarnego, gdzie od 8 lat realizuje działania z zakresu kulturalno-oświatowego i jest odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki. Od wielu lat podejmuje liczne inicjatywy i działania o charakterze edukacji historycznej i patriotycznej. Jego działalność – w głównej mierze skupiona na resocjalizacji osadzonych – wykracza również poza mury aresztu. Kapitan Rafalski i jego projekty edukacyjne znane są w środowisku lokalnym i ogólnopolskim.

Jest współautorem odpowiedzialnym za pomysł, scenariusz oraz pieczę artystyczną nad dwoma komiksami historycznymi „Zabrane Życia 1945. Obława Augustowska” oraz „Śladami Rysia. Historia Mariana Piekarskiego” – obydwa zdobyły branżowe wyróżnienia.

Za swoją działalność otrzymał wiele podziękowań i dyplomów. teraz jest nominowany do nagrody BohaterOn-y im. Powstańców Warszawskich. Ma ona na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiona została również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Kapitan Rafalski nominowany jest w kategorii nauczyciel. Z kolei w kategorii „instytucja” nominowana została formacja. Służba Więzienna została nominowana za rozbudzanie w osadzonych uczuć patriotycznych, a także kształtowanie wśród nich szacunku do polskiej tradycji, historii i bohaterów wydarzeń sprzed lat. ponieważ za murami więzień edukacja patriotyczna odgrywa szczególną rolę. Rozbudzanie uczuć patriotycznych, kształtowanie szacunku do polskiej tradycji, a także promocja aktywnej postawy obywatelskiej – tego typu działania w znaczny sposób wspierają proces resocjalizacji osób pozbawionych wolności i pomagają przygotować je do uczestnictwa w życiu publicznym po opuszczeniu jednostki, co może być ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko powrotu osadzonych na drogę przestępczą. Z tego też względu kadra penitencjarna i terapeutyczna w wielu zakładach karnych na terenie kraju wprowadza do programów resocjalizacji autorskie projekty z zakresu edukacji historyczno-patriotycznej. Osadzeni z zakładów karnych w różnych częściach Polski wykonują kartki i piszą listy do kombatantów, spotykają się ze świadkami wydarzeń sprzed lat czy biorą udział w lekcjach historii przybliżających im wojenną rzeczywistość. Dzięki temu mogą doświadczyć, co to niepodległość, a także zrozumieć, że nie jest to wartość dana raz na zawsze, że wiele pokoleń musiało o nią walczyć, poświęcając siebie i swoich bliskich.

Wyboru laureatów w każdej kategorii dokonała Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich oraz ambasadorów kampanii. 14.09.2020 r. ogłoszono laureatów. Wpływ na wyniki będą mieli jednak także internauci, którzy od 14 września do 14 października mogą głosować przez formularz dostępny na stronie www.bohateron.pl.

Zobacz koniecznie: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Wideo

Materiał oryginalny: Wychowawca z Aresztu Śledczego w Suwałkach nominowany do nagrody BohaterON-y 2020. Głosujmy i pomóżmy mu wygrać - Suwałki Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie