Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach upamiętniła 100. rocznicę śmierci swojego patrona [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Dzisiaj (8.10) Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach upamiętniła 100. rocznicę śmierci swojego patrona gen. dyw. Józefa Leśniewskiego. Na budynku WKU została odsłonięta tablica pamiątkowa

27 października 2020 roku Minister Obrony Narodowej nadał Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Suwałkach imię gen. dyw. Józefa Leśniewskiego.

- Gen. Leśniewski był pierwszym ministrem spraw wojskowych czyli odpowiednikiem dzisiejszego Ministra Obrony Narodowej, który organizował Wojsko Polskie - wyjaśnia Jarosław Schabieński z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. - Jest to niewątpliwie osoba, która zasługuje na wyróżnienie. Zasłynął swoimi zdolnościami organizacyjnymi ale też bojowymi. Ze wszech stron jest to patron godny, który zasłużył się dla polskiej niepodległości

Dzisiaj, w 100. rocznicę śmierci na budynku WKU została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona gen. Leśniewskiemu. W uroczystości uczestniczyli m.in. prawnuczki i prawnuk generała, poseł Jarosław Zieliński, samorządowcy z regionu, służby mundurowe. Zabrakło gospodarza miasta, który nie otrzymał zaproszenia na wydarzenie.

Gen. Józef Leśniewski w 1919 roku został powołany przez Marszałka Józefa Piłsudskiego na stanowisko pierwszego ministra spraw wojskowych w odrodzonej Polsce. Generał podpisał rozkaz ustanawiający z dniem 24 czerwca 1919 roku Powiatową Komendę Uzupełnień Suwałki (PKU Suwałki). Swoim zasięgiem obejmowała powiat suwalski, sejneński i augustowski. PKU Suwałki (obecnie WKU w Suwałkach) podporządkowana została Dowództwu Okręgu Generalnego Warszawa.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto