Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda podzielił pieniądze Wodnym Ochotniczym Pogotowiom Ratunkowym. Dotacja jest niższa niż w ubiegłym roku

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe otrzymały dotację od wojewody, ale pieniędzy jest mniej niż w minionym roku. - Będziemy musieli oszczędzać - nie kryje Mirosław Zajko, prezes WOPR w Suwałkach. - Problem w tym, że nie ma już gdzie ciąć kosztów.

Najłatwiej byłoby na utrzymaniu bazy, ale wydatki na ten cel i tak zostały mocno okrojone. Jeszcze niedawno pochłaniały 10 tysięcy złotych, a w tym mają być o ponad połowę niższe.

Dzięki WOPR-om na plażach pracują ratownicy, a na akwenach nad naszym bezpieczeństwem czuwają wodne patrole. Np. na jeziore Wigry (gm. Suwałki) motorówki z ratownikami wypłynęły w majówkę i już były pierwsze interwencje. Ratownicy wyciągali z wody dwie osoby, które pływały łodzią, a ta się wywróciła.

Pieniądze na działalność WOPR-y pozyskują od wojewody i właśnie zapadła decyzja o podziale środków. Suwalski WOPR otrzyma w tym roku niewiele ponad 120 tysięcy złotych, a augustowski - ok. 114 tys. zł.

- Otrzymamy o 3,5 tysiąca mniej niż rok temu - mówi prezes Zajko. - Prosiliśmy o zwiększenie środków, ale nasza petycja nie została uwzględniona.

Pieniądze mają być wykorzystane m.in. na zatrudnienie ratowników, szkolenia, patrole wodne, czy konserwację sprzętu, a nawet jego zakup.

- Opłaty w porównaniu z rokiem minionym wzrosły i to bardzo - dodaje rozmówca. - Dużo więcej pieniędzy trzeba wydać na zatrudnienie ratowników, a i tak nie jesteśmy konkurencji w porównaniu z nadmorskimi WOPR-ami.

W tym roku na Suwalszczyźnie czynne mają być trzy kąpieliska - w Suwałkach na zalewie Arkadia, w Krzywem i Starym Folwarku. Prezes Zajko obawia się, że w wakacje mogą być oblegane przez turystów i mieszkańców regionu.

- Pandemia może sprawić, że Polacy zrezygnują z wypoczynku w zagranicznych kurortach i przyjadą na Suwalszczyznę - dodaje. - Wtedy można dojść do takiej sytuacji, że zabraknie nam pieniędzy na funkcjonowanie. A o tym, aby kupować nowy sprzęt nie ma nawet mowy.

Otwarcie sezonu na Kanale Augustowskim 2019. Zobaczcie, jak z wody wygląda miasto [ZDJĘCIA]
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Suwałkach nie tylko czuwa nad bezpieczeństwem na wodach, ale prowadzi też szeroko zakrojoną profilaktykę m.in. w szkołach. Dzięki temu na akwenach jest coraz bezpieczniej.
- W tym roku w kraju utonęło już około 30 osób, a u nas ani jedna choć chętnych do wypoczynku nad wodą nie brakowało - informuje rozmówca. - Ale to nie oznacza, że nie musimy patrolować akwenów, czy czuwać nad bezpieczeństwem na kąpieliskach.
Tu oglądasz: Słownik pojęć związanych z koronawirusem**

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto