Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Władze Augustowa szukają oszczędności. W szkołach i przedszkolach - też

Helena Wysocka
Helena Wysocka
O losie placówek oświatowych zdecydują radni podczas sesji 28 maja
O losie placówek oświatowych zdecydują radni podczas sesji 28 maja
Władze Augustowa chcą połączyć szkoły z przedszkolami w zespoły. Na pierwszy ogień mają iść cztery miejskie placówki.

– Poziom opieki oraz jakość kształcenia zostanie zachowany, a nawet poprawiony dzięki lepszej integracji środowiska nauczycieli, rodziców i uczniów – argumentuje Anita Szostak, kierownik wydziału edukacji i sportu urzędu miasta.
Zamiany pozwolą zaoszczędzić na administracji. Ułatwią m.in. organizację dyżurów w przerwach wakacyjnych czy świątecznych i lepsze wykorzystanie infrastruktury.

– Burmistrzowi umożliwią też pozbycie się niewygodnych, powołanych przez poprzednią ekipę dyrektorów szkół – komentuje radny Marcin Kleczkowski. – Łączenie jest bowiem okazją do ogłoszenia nowych konkursów.

A co na to związkowcy? Jan Dziądziak, prezes augustowskiego ZNP mówi, że opinie na temat wdrażanego projektu będzie miał dopiero po spotkaniach, które odbędą się w poszczególnych placówkach.

– Pierwsze zebranie jest w środę na Lipowcu, a kiedy kolejne – jeszcze nie wiem. Myślę, że w ciągu najbliższych dni – informuje.

W mieście funkcjonuje pięć samorządowych przedszkoli oraz cztery szkoły podstawowe. Część z nich władze miasta chcą połączyć.
– Chcemy poprawić struktury naszych jednostek, ale też musimy szukać oszczędności – nie kryje zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz. – Zaplanowaliśmy wiele inwestycji i te, na które otrzymaliśmy dofinansowanie planujemy realizować. Tymczasem już wiadomo, że z uwagi na sytuację epidemiczną do budżetu miasta nie wpłyną miliony złotych.

Koronawirus. W Augustowie zamykają szkoły, żłobki, przedszkola, placówki kultury i pływalnia
Zmiany w oświacie mają przynieść wymierne oszczędności. Póki co, miasto chce połączyć w zespoły Szkołę Podstawową nr 6 i Przedszkole nr 3 oraz Szkołę Podstawową nr 6 i Przedszkole nr 3. Odbyły się już spotkania z dyrektorami tych placówek i działającymi w nich związkami zawodowymi.
– Otrzymaliśmy zapewnienie od władz miasta, że pracownicy szkół i przedszkoli nie będą zwalniani – dodaje Jan Dziądziak. – Natomiast niepotrzebne etaty będą redukowane sukcesywnie wraz z przechodzeniem na emeryturę. Oczywiście, wiele kwestii jeszcze trzeba wyjaśnić.
Będzie ku temu okazja podczas kolejnych spotkań z kadrą pedagogiczną i rodzicami. W środę zebranie dotyczyć będzie Przedszkola nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 6.
– Każda zmiana może powodować wątpliwości i budzić szereg pytań – dodaje zastępca burmistrza. – Dlatego chcemy ją wprowadzić spokojnie i po szerokich konsultacjach.
Po zebraniach z pracownikami placówek i rodzicami sprawa omawiana będzie na komisji oświaty. Jest ona, podobnie jak pozostałe, zdominowana przez radnych z komitetu burmistrza więc łatwo przewidzieć wynik głosowania nad projektem uchwały.
– Oczywiście, że trzeba oszczędzać – przyznaje rację burmistrzowi radny Marcin Kleczkowski. – Ale w tym przypadku, niestety, nie chodzi tylko o pieniądze.
Radny uważa, że nie bez powodu zmiany będą najpierw wdrażane w “trójce”, której dyrektor została powołana przez poprzedniego burmistrza. Zasłynęła też tym, że ostro skrytykowała niedawny pomysł urzędników, aby zredukować etaty pań sprzątających.
Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza mówi, że ten zarzut jest chybiony. Dyrektorom szkół kończy się bowiem kadencja w sierpniu tego roku.
Ostateczna decyzja w sprawie połączenia placówek leży w gestii rady miasta. Ta zajmie się sprawą 28 maja.
Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek**

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto