Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sejmie RP otwarto wystawę o Obławie Augustowskiej

ro2
Starostwo Powiatowe w Augustowie
7 lipca, w gmachu Sejmu RP,. Prezydent Elekt Bronisław Komorowski odsłonił wystawę „Obława Augustowska – lipiec 1945 r.”

Ekspozycję przygotował białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Na wystawie możemy zobaczyć historię komunistycznej zbrodni. Głównym elementem wystawy są fotografie oraz lista ofiar, które zaginęły bez wieści.

Uroczystość rozpoczął Poseł Leszek Cieślik, przybliżając zebranym problematykę dokonanej w lipcu, 65 lat temu wielkiej akcji pacyfikacyjnej. Uroczystego odsłonięcia wystawy dokonał Prezydent – Elekt Bronisław Komorowski.

W odsłonięciu wystawy udział wzięły rodziny osób zaginionych w Obławie Augustowskiej: Edward Janik, syn wziętego w Obławie Jana Janika, Cecylia Luszyńska, córka zaginionego Witolda Piotra Michniewicza i Krystyna Sołtys, córka zatrzymanego w Obławie Stanisława Wasilewskiego.

Rys historyczny

W dwa miesiące po zakończeniu działań wojennych w Europie - w lipcu 1945 r. jednostki Armii Czerwonej, wojsk wewnętrznych NKWD ZSRR, przy współpracy polskich funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz 1 Praskiego Pułku Piechoty Wojska Polskiego, przeprowadziły zakrojoną na ogromną skalę pacyfikację terenu kontrolowanego od wiosny 1945 r. przez poakowską konspirację. Spośród zatrzymanych wówczas kilku tysięcy mieszkańców powiatu augustowskiego, suwalskiego oraz sokólskiego, podejrzanych o przynależność lub współpracę z polskim podziemiem niepodległościowym, po brutalnym śledztwie funkcjonariusze NKWD wyselekcjonowali i wywieźli w nieznanym kierunku około 600 osób. Mimo wieloletnich poszukiwań prowadzonych przez rodziny zaginionych, do dziś nie jest znany ich los ani miejsce wiecznego spoczynku.

Śledztwo w sprawie Obławy Augustowskiej prowadziła w latach 90. prokuratura w Suwałkach, ale ze względu na trudności z uzyskaniem informacji od Rosji umorzyła postępowanie. Wcześniej, w 1987 roku, prawdę o Obławie Augustowskiej próbowali ujawnić członkowie Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w 1945 roku. W 2001 roku akta sprawy przekazano IPN, który od tamtej pory dąży do wyjaśnienia losu ofiar.

Wystawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mediów. Daje to gwarancję, że Obława Augustowska zacznie funkcjonować nie tylko w świadomości lokalnej, ale i w świadomości ogólnopolskiej.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Augustowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto