Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Augustowie rozstrzygnięto konkurs "Historia utrwalona na starej fotografii"

ro2
Starostwo Powiatowe w Augustowie
Rozstrzygnięta została VIII edycja powiatowego konkursu historyczno - artystycznego „Historia utrwalona na starej fotografii” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Augustowie, Urząd Miejski w Augustowie i II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.

W dniu 11 maja br. w auli II LO odbyła się finałowa rozgrywka, w której nominowane prace zaprezentowali ich autorzy. Jury w składzie: Andrzej Matusiewicz, Barbara Kondracka, Wojciech Batura, Roman Rogoziński, Jarosław Szlaszyński, Krzysztof Skłodowski i Zbigniew Kaszlej, w kategorii „Czas zatrzymany w kadrze” wyróżniło następujące prace:

1) szkoły ponadgimnazjalne: dwa równorzędne I miejsca - Iwona Kielch „Stanisław Orłowski ps. „Piorun” z II LO w Augustowie (opieka: Maria Kisielewska) i Aneta Prawdzik „Historia napisana przez leśną mogiłę” z II LO w Augustowie (opieka: Maria Kisielewska), III miejsce: Mariusz Chomiczewski i Maciej Cituk „Moja ulica rodzinna” z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego (opieka: Jacek Bednarczyk),

2) gimnazja: I miejsce przyznano Urszuli i Annie Dawidowicz z Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze za pracę „Nadleśnictwo Państwowe w Balince” (opieka: Małgorzata Dawidowicz i Joanna Maciejewska), II miejsce zajął Jan Rutkowski z Zespołu Szkół w Bargłowie Kościelnym „Ostatni dziedzic z Wólki Karwowskiej” (opiekun: Danuta Lewoń - Rutkowska), III miejsce - Artur Pietrzeniec z Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze „…Wsi spokojna…” (opieka: Małgorzata Dawidowicz i Joanna Maciejewska).

Jury w składzie: Irena Batura, Maria Kłoczko i Kazimierz Sobczak w kategorii „Augustowskie tropy na obczyźnie” przyznało I miejsce dwóm pracom: Iwonie Kielch z II LO w Augustowie „Żołnierz, mąż i ojciec” (opieka: Maria Kisielewska) i Łukaszowi Żabickiemu z Zespołu Szkół Samorządowych w Lipsku „Ciocia Marysia” (opieka: Krystyna Żabicka).

W konkursie udział wzięli uczniowie następujących szkół: Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie, Gimnazjum Nr 2 im. Sybiraków w Augustowie, Gimnazjum Nr 3 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie, Gimnazjum nr 4 i I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza wchodzących w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie, Zespół Szkół w Bargłowie Kościelnym, Zespół Szkół Samorządowych w Sztabinie, Zespół Szkół Samorządowych w Krasnymborze, Zespół Szkół Samorządowych w Lipsku, Zespół Szkół im. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie, Zespół Szkół Ogólnokształcących z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku, Augustowskie Centrum Edukacyjne w Augustowie, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Dziękujemy uczestnikom i opiekunom 27 prac konkursowych.

Wszyscy autorzy prac złożonych w konkursie oraz ich opiekunowie (42 osoby) spotkali się w dniu 7 maja 2010 r. na objeździe historycznym. Przewodnikami trzeciego już z kolei rajdu, którego trasa przebiegała przez miejsca w Gminie Nowinka, byli Irena i Wojciech Baturowie, doskonali znawcy dziejów naszego regionu. Na odcinku wyprawy leżącym w granicach Nadleśnictwa Szczebra zaopiekował się nami zastępca nadleśniczego Wacław Szczudło. Wspólnie z historykami dzielił się wiedzą o przeszłości i walorach przyrodniczych odwiedzanych przez nas najciekawszych miejsc.

Rajd rozpoczął się w Szczebrze, na miejscu straceń ok. 8 tys. ludzi. Następnie mieliśmy przyjemność poznać piękno terenów i gościnność pracowników Nadleśnictwa Szczebra. Uczestnicy zostali poprowadzeni trasą od Szczebry (zabytkowe krzyże z huty sztabińskiej na cmentarzu, drewniana kaplica odbudowana na miejscu zniszczonego w 1944 r. kościoła) przez Bliznę (cmentarz staroobrzędowców, pozostałości pieców po elektrowni zasilającej w prąd tartak), uroczysko Powstańce (pomnik powstania styczniowego z 1863 r.), Upustek (pomnik Juliana Wierzbickiego ps. „Roman”, dowódcy oddziału partyzanckiego), do Płociczna (trwający ponad 2,5 godz. przejazd kolejką wąskotorową) i dalej poprzez najpiękniejsze widokowo miejsca Wigierskiego Parku Narodowego.

W Płocicznie Andrzej Matusiewicz – historyk, pracownik Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach przeprowadził warsztaty przygotowujące do publicznej prezentacji pracy konkursowej.
Obok walorów poznawczych rajd był także ważną lekcją patriotyzmu. Na miejscu masowych straceń z okresu drugiej wojny światowej, na uroczysku Powstańce, przy pomniku upamiętniającym „Romana” zapaliliśmy znicze.

Wielkie podziękowania należą się sponsorom, bez których konkurs nie mógłby się odbyć w takim kształcie. Byli to m.in. Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Nadleśnictwo Augustów, Nadleśnictwo Szczebra, „Giga” Sp. z o.o. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Kwiaciarnia „Nerina”, Bar „Abro”, Pracowniczy Ośrodek Maszynowy Sp. z o.o.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Augustowie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Augustowie rozstrzygnięto konkurs "Historia utrwalona na starej fotografii" - Augustów Nasze Miasto

Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto