Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Augustowie rozpoczęła się budowa gazociągu miejskiego [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Dzisiaj (20.09) symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się budowa gazociągu w mieście. – Jeszcze w tym roku do sieci zostanie podłączony pierwszy odbiorca – zapowiada Grzegorz Mackiewicz, dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa.

Jednocześnie zachęca mieszkańców do składania wniosków o przyłączenie do sieci gazowej .
Stacja regazyfikacji, która zasili całe miasto, także zakłady przemysłowe jest już gotowa. Wczoraj spółka rozpoczęła drugi etap gazyfikacji miasta, czyli budowę gazociągu.

– W planach jest budowa około 20 km gazociągu – mówi dyrektor. – W tym roku zrealizujemy około trzech kilometrów do ulicy Rosiczkowej, aby móc podłączyć pierwszego klienta. Dysponujemy też dokumentacją i pozwoleniem na budowę aż do ronda Marconiego. Czas realizacji tej inwestycji uzależniony jest od warunków atmosferycznych. Proces przyłączenia posesji zlokalizowanych przy głównej magistrali gazowej szacujemy na dwa lata. Koszt projektu, wraz z budową stacji, to ponad 12 mln złotych.

Mackiewicz dodaje, że zainteresowanie przyłączeniem do sieci z roku na rok wzrasta. Spółka co roku wydaje na inwestycję około 100 mln złotych rocznie. W ostatnich pięciu latach wybudowała około 400 km gazociągu oraz 14 stacji regazyfikacji. Jeszcze w tym roku do użytkowania zostanie oddana kolejna stacja, w Lipsku.
Obecny na spotkaniu poseł Jarosław Zieliński podkreślił, że proces gazyfikacji w ostatnich latach przyśpieszył.

- Cieszymy się bardzo - mówił. - Jesteśmy na terenie strefy aktywności gospodarczej. Będą tutaj inwestować kolejni przedsiębiorcy, dla których potrzebny będzie gaz. Dla mieszkańców - również.

Dyrektor Mackiewicz podkreślił dobrą współpracę ze starostwem powiatowym w Augustowie bez której szybka realizacja inwestycji nie byłaby możliwa.

- Będzie alternatywne, czystsze i tańsze na tę chwilę źródło energii - mówił z kolei starosta Jarosław Szleszyński. - Mieszkańcy zasługują na to.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto