Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczczono pamięć ofiar Obławy Augustowskiej

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
We wtorek oddano hołd ofiarom Obławy Augustowskiej
We wtorek oddano hołd ofiarom Obławy Augustowskiej A. Gryza-Aneszko
W miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej, gdzie rok temu odsłonięto pomnik nazywany "Ostatnim Krzykiem Obławy" oddano we wtorek (16 maja) hołd pomordowanym. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Przy rozstaju dróg w Puszczy Augustowskiej, w pobliżu miejscowości Okółek w gminie Giby rok temu odsłonięto wymowną instalację, która jest znakiem pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej. Pomnik Chrystusa Frasobliwego z przerzuconym przez ramię płaszczem wojskowym, dzwon pamięci oraz krzyż to symbole, które mają przypominać o mieszkańcach regionu ujętych podczas Obławy.

- Po tylu latach nasi niezłomni żołnierze Armii Krajowej doczekali się, by w miejscu ich bólu i cierpienia móc oddać im hołd i wdzięczność - mówił podczas uroczystości ksiądz Stanisław Wysocki, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który podczas obławy stracił dwie siostry i ojca. 

To właśnie na polanie, gdzie delegacje spotkały się we wtorkowy poranek, miały być przetrzymywane ofiary Obławy Augustowskiej.  W Tymczasowym Obozie mieszkańcy regionu czekali na dalszą drogę i... śmierć przez rozstrzelanie.

- To tutaj według wiedzy jaką posiadamy był zlokalizowany ostatni obóz aresztowanych w czasie Obławie Augustowskiej. To miejsce w odróżnieniu od wzgórza krzyży w Gibach, gdzie co roku spotykamy się, by oddać hołd ofiarom, jest miejscem realnym. Gibiańskie wzgórze to miejsce symboliczne - mówił, poseł Jarosław Zieliński, organizator uroczystości. 

Obława Augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Przeprowadziły ją w lipcu 1945 roku oddziały NKWD. Zatrzymano wówczas kilka tysięcy osób powiatu: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego i sokólskiego podejrzanych o współpracę z Armią Krajową O blisko sześciuset ślad całkowicie zaginął. Do tej pory nie zostało wyjaśnione, co się z nimi stało i gdzie są pochowani.

Sejm RP ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia odbędą się rocznicowe uroczystości na górze krzyży w Gibach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczczono pamięć ofiar Obławy Augustowskiej - Suwałki Nasze Miasto

Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto