MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Augustowie po remoncie. Zobacz wizualizację

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Archiwum, UM Augustów
Augustowskie władze mają już wizualizację dworca PKP i pozwolenie na remont obiektu. - Zabiegamy o środki - mówi zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz. - Na szczegóły za wcześnie, ale mogę powiedzieć, że jest bardzo dobry klimat

Modernizacja zabytkowego obiektu ma kosztować kilka milionów złotych.

Augustowski, zabytkowy dworzec kolejowy ma dość burzliwą historię. Sześć lat temu PKP sprzedało obiekt prywatnemu inwestorowi. Ten miał sporo związanych z nim planów, a wśród nich otwarcie hotelu czy restauracji. Ostatecznie z zapowiadanych inwestycji nic nie wyszło. Nieoficjalnie mówiłó się, że przedsiębiorcy na realizację prac brakowało pieniędzy. Obiekt stał więc i niszczał, a mieszkańcy miasta skarżyli się, że nie mają gdzie schronić się czekając na odjazd pociągu. Poza tym, w rejonie opuszczonego dworca zaczęli zbierać się chuligani i amatorzy picia pod chmurką.

Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą projektu dworca PKP
W 2017 roku władze miasta uznały, że taka sytaucja dłużej trwać nie może i odkupiły obiekt. Otworzyły poczeklanię i zastanawiały się jak zagospodarować pozostałą część budynku. Ostatecznie zapadła decyzja, że swoją lokalizację znajdzie tam oddział Muzeum Ziemi Augustowskiej. W salach podworcowych, w dziale historycznym, przygotowana ma być wystawa obejmująca chronologicznie okres od początku zaborów, czyli od końca XVIII wieku do roku 1944 włącznie. Tematycznie ekspozycja dotyczyć będzie między innymi takich wydarzeń na ziemi augustowskiej, jak: powstanie kościuszkowskie, powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, I wojna światowa, odzyskanie niepodległości, II Rzeczypospolita (czyli I Pułk Ułanów Krechowieckich, organizacje społeczne w dwudziestoleciu międzywojennym, Lipowiec/tartak, rozwój turystyki/kajakarstwo, słynne postacie na Augustowszczyźnie, życie codzienne), wrzesień 1939/pierwszy sowiet/wywózki na Syberię, II wojna światowa/ martyrologia/działania wojenne.
Władze miasta dysponują już projektem technicznym niezbędnym do przebudowy i pozwoleniem na realizację prac. teraz poszukują funduszy zewnętrznych na remont obiektu. Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu z prośbą o wsparcie zwróciły się m.in. do PKP.
- Rozmowy trwają - mówi wiceburmistrz Chodkiewicz. - Mogę powiedzieć, że jest dobry klimat.
Tu oglądasz: Prywatne testy na koronawirusa możliwe, ale drogie**

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto