Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Olszance gm. Nowinka świętowała 15-lecie nadania imienia gen. Witolda Urbanowicza [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Uczniowie szkoły w Olszance (gm. Nowinka), mieszkańcy wsi, władze gminy oraz powiatu świętowały dzisiaj (7.09) 15-lecie nadania placówce imienia gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza oraz 25. rocznicę śmierci patrona

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

– Historia narodu to łańcuch pokoleń – mówił minister. – Każde z nich odpowiada za to co się dzieje. Pokolenie Witolda Urbanowicza zdało ten egzamin w sposób wzorowy. To byli ludzie, którzy potrafili poświęcić swoje życie dla narodu, dla niepodległości.

Z kolei wojewoda zwrócił uwagę na to, że należy angażować się w sprawy lokalnej społeczności, by tworzyć jak najlepsze warunki do życia, do nauki.
W uroczystości wzięli udział także krewni generała, który po wojnie mieszkał w Nowym Jorku. Małgorzata Miklas wspominała wujka jako człowieka niezwykle ciepłego i mimo wielu obowiązków interesującego się losami rodziny.

– Pisał wiele listów, dopytywał co dzieje się u nas – mówiła. – Przesyłał paczki z używaną odzieżą ale też niewielkim sprzętem agd czy artykułami spożywczymi. W jednej z paczek przekazał paczkę gwoździ, którą wykorzystaliśmy przy budowie altany.

Witold Urbanowicz urodził się 30 marca 1908 roku w Olszance. W rodzinnej wsi ukończył kilka klas szkoły podstawowej, a później seminarium nauczycielskie w Suwałkach. Jednak nigdy nie pracował w szkole, pociągnęło go lotnictwo. Gdy w 1940 roku Brytyjczycy wydali zgodę na utworzenie dwóch polskich dywizjonów myśliwskich Urbanowicz był dowódcą jednego z nich. Słynny Dywizjon 303 zestrzelił ponad 20 wrogich samolotów.
Urbanowicz odszedł ze służby pod koniec 1945 roku. W latach spoczynku osiadł w Nowym Jorku i pracował w amerykańskich liniach lotniczych. Jednocześnie spisywał swoje wojenne wspomnienia. W 1995 roku został mianowany generałem brygady. Zmarł 17 sierpnia 1996 roku w Nowym Jorku.

Na Suwalszczyźnie jest patronem dwóch szkół podstawowych – w Olszance oraz w Suwałkach. Podczas wczorajszej uroczystości wręczono medale za kultywowanie pamięci. Otrzymali je m.in. wójt gminy Teresa Strękowska i starosta powiatu augustowskiego Jarosław Szlaszyński.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto