Szkoła w Olszance gm. Nowinka świętowała 15-lecie nadania imienia gen. Witolda Urbanowicza [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Uczniowie szkoły w Olszance (gm. Nowinka), mieszkańcy wsi, władze gminy oraz powiatu świętowały dzisiaj (7.09) 15-lecie nadania placówce imienia gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza oraz 25. rocznicę śmierci patrona

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

– Historia narodu to łańcuch pokoleń – mówił minister. – Każde z nich odpowiada za to co się dzieje. Pokolenie Witolda Urbanowicza zdało ten egzamin w sposób wzorowy. To byli ludzie, którzy potrafili poświęcić swoje życie dla narodu, dla niepodległości.

Z kolei wojewoda zwrócił uwagę na to, że należy angażować się w sprawy lokalnej społeczności, by tworzyć jak najlepsze warunki do życia, do nauki.
W uroczystości wzięli udział także krewni generała, który po wojnie mieszkał w Nowym Jorku. Małgorzata Miklas wspominała wujka jako człowieka niezwykle ciepłego i mimo wielu obowiązków interesującego się losami rodziny.

– Pisał wiele listów, dopytywał co dzieje się u nas – mówiła. – Przesyłał paczki z używaną odzieżą ale też niewielkim sprzętem agd czy artykułami spożywczymi. W jednej z paczek przekazał paczkę gwoździ, którą wykorzystaliśmy przy budowie altany.

Witold Urbanowicz urodził się 30 marca 1908 roku w Olszance. W rodzinnej wsi ukończył kilka klas szkoły podstawowej, a później seminarium nauczycielskie w Suwałkach. Jednak nigdy nie pracował w szkole, pociągnęło go lotnictwo. Gdy w 1940 roku Brytyjczycy wydali zgodę na utworzenie dwóch polskich dywizjonów myśliwskich Urbanowicz był dowódcą jednego z nich. Słynny Dywizjon 303 zestrzelił ponad 20 wrogich samolotów.
Urbanowicz odszedł ze służby pod koniec 1945 roku. W latach spoczynku osiadł w Nowym Jorku i pracował w amerykańskich liniach lotniczych. Jednocześnie spisywał swoje wojenne wspomnienia. W 1995 roku został mianowany generałem brygady. Zmarł 17 sierpnia 1996 roku w Nowym Jorku.

Na Suwalszczyźnie jest patronem dwóch szkół podstawowych – w Olszance oraz w Suwałkach. Podczas wczorajszej uroczystości wręczono medale za kultywowanie pamięci. Otrzymali je m.in. wójt gminy Teresa Strękowska i starosta powiatu augustowskiego Jarosław Szlaszyński.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie