Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suwalska obwodnica jest już otwarta. Koniec gehenny mieszkańców [ZDJĘCIA]

hel
Dzisiaj (13 kwietnia) została oddana do użytkowania obwodnica Suwałk. Droga ma niespełna 13 kilometrów i wyprowadzi ruch ciężarowy z centrum miasta.

Dzisiaj (13 kwietnia) została uroczyście otwarta obwodnica Suwałk. W uroczystości wzięli udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, samorządowcy, posłowie i przedstawiciele wykonawcy, czyli spółki Budimex.
Na tę chwilę suwalczanie czekali kilkadziesiąt lat. W mieście powstał nawet komitet protestacyjny, który organizował pikiety aby przyśpieszyć rozpoczęcie inwestycji. Ostatecznie we wrześniu 2015 roku GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex, która zrealizowała - zaprojektowała i wybudowała drogę. Omija ona miasto od zachodu i północy, ma około 13 km długości i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum. A, jak wnika ze statystyk Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, średnio w ciągu doby przez miasto przejeżdża ponad 5 tysięcy tirów na dobę.
Co ciekawe droga została wykonana w technologii nawierzchni z betonu przystosowanej do przyjęcia ruchu ciężkiego. Ma ona być bardziej trwała, niż tradycyjna, czyli asfaltowa.
- Cieszę się, że od dziś mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Cieszę się, że przy blokach i domach będzie ciszej i spokojniej – mówi prezydent miasta Czesław Renkiewicz.
Poza szosą obwodową powstała też sieć dróg dojazdowych (18,5 km), czy ciągów pieszo-rowerowych. Inwestycja kosztowała 299,45 mln zł.

Suwałki. Na obwodnicy zderzyło się kilka aut, wielu rannych. Zobacz, jak spisały się nasze służby [ZDJĘCIA]

Minister Andrzej Adamczyk podczas wystąpienia stwierdził, że rząd dba o bezpieczeństwo i w dalszym ciągu będzie realizował inwestycje drogowe. Do końca 2021 roku ma być wybudowana cała trasa S61, czyli od Ostrowii Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku (suwalska obwodnica wchodzi w jej skład - dop. aut.). Minister mówiąc o inwestycji podkreślił duże zaangażowanie parlamentarzystów z naszego regionu, którzy dopytywali się kiedy prace przy budowie obwodnicy zostaną zakończone. Wśród nich był m.in. poseł Jarosław Zieliński.
Uroczystość nie obyła się bez małego "zgrzytu". Niemal do ostatniej chwili zaproszenia na otwarcie drogi nie miał prezydent miasta Czesław Renkiewicz. Ostatecznie otrzymał je około godziny 15 poprzez SMS. A dzisiaj, podczas uroczystości w imieniu samorządowców głos zabierał starosta Witold Kowalewski. Natomiast gdy Renkiewicz zapytał o możliwość wypowiedzenia kilku słów, spotkał się z odmową. Mógł za to, po tym jak ministrowie przecięli taśmę też odciąć jej kawałek.
W otwarciu drogi obwodowej uczestniczyli nie tylko decydenci, ale też rolnicy z Suwalszczyny, którzy nie zgadzają się na budowę gazociągu. Ustawili się oni z transparentami na poboczu drogi, ale nikt do nich nie podszedł.

Zobacz koniecznie: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto