Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Suwałki i Augustów zrywają współpracę z rosyjskimi i białoruskimi miastami

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Jednogłośnie suwalscy radni wypowiedzieli współpracę z miastem partnerskim Czerniachowsk w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Podobnie zagłosowali radni z Augustowa. Zerwali tym samym umowy partnerskie z Grodnem i miastem Słonim w Republice Białorusi.

Nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Suwałkach rozpoczęła się od podsumowania dotychczasowej pomocy, którą miasto udzieliło dla walczącej Ukrainy. Prezydent przypomniał, że z Suwałk wyjechały 3 transporty z najpotrzebniejszymi rzeczami. Miasto zakupiło również dwa małe oraz dwa duże agregaty prądotwórcze, które przekazane zostaną do Tarnopola. W mieście działa już między innymi infolinia, strona internetowa, a także rozdawane są ulotki w języku ukraińskim. Miasto zapewnia pomoc psychologiczną i miejsca w szkołach dla ukraińskich dzieci. Cały czas zbierane są najpotrzebniejsze rzeczy - leki, środki higieniczne, długoterminowa żywność, artykuły dziecięce. 

- Liczymy, że przybędzie do nas dużo osób. W tej chwili mamy przygotowanych 600 miejsc noclegowych. Jesteśmy w stanie wysłać na granicę autobus i przywieźć uchodźców do nas. - przypomniał prezydent Czesław Renkiewicz. - Chcemy zrobić wszystko, by stworzyć u nas jak najlepsze warunki dla Ukraińców - dodał.

Sytuację Ukraińców w Suwałkach podsumowała także Anna Samolienko ze Związku Ukraińców w Suwałkach. Według jej danych w mieście może być już około 300 Ukraińców. Prezes podkreśliła, że Ukraińcy z Suwałk nie potrzebują niczego, wszystko mają dzięki pomocy mieszkańców. Pieniądze, które udaje się Związkowi zebrać przeznaczane są na zakup najpotrzebniejszych rzeczy (bielizny, opatrunków i leków) dla ukraińskich żołnierzy. 

Radni jednomyślnie poparli wniosek prezydenta, który ubiegał się o zgodę na wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski od dnia 24 lutego. Jednomyślnym głosowaniem potwierdzono także wypowiedzenie współpracy z miastem partnerskim Czerniachowsk w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Współpraca trwała od  2009 r.. W rzeczywistości jednak już od kilkunastu miesięcy była ona zawieszona. 

Dzisiaj (7 marca) na sesji spotkali się również radni Augustowa. Podczas obrad jednomyślnie została podjęta uchwała o zerwaniu współpracy pomiędzy Augustowem a Samorządem Rejonu Grodno w Republice Białorusi oraz z miastem Słonim w Republice Białorusi. Z Grodnem Augustów współpracował od 2008 r., z miastem Słonim od 2016 r.

Radni z Suwałk przyjęli również wspólne stanowisko w sprawie potępienia agresji Rosji na Ukrainę. Miejscy radni wyrazili swoją solidarność z Ukrainą.
- Wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim, jako ofiarą rosyjskiej agresji. W dniu, w którym społeczeństwo ukraińskie, wraz z naszym partnerskim miastem Tarnopol, zostaje wystawione na największą próbę, przekazujemy wyrazy wsparcia - czytamy w stanowisku Rady Miejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto