Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa Płatnego Parkowania w Augustowie. Zobacz, gdzie trzeba będzie płacić

hel
Parkingi wokół Rynku Zygmunta Augusta znowu będą płatne
Parkingi wokół Rynku Zygmunta Augusta znowu będą płatne Helena Wysocka
Od maja 2020 roku znowu zacznie funkcjonować strefa płatnego parkowania – tak zdecydowali dzisiaj augustowscy radni. Opłata za pozostawienie samochodu będzie uzależniona m.in. od pory roku.

Strefa płatnego parkowania została wprowadzona sześć lat temu i obejmowała centrum miasta. Miała – jak tłumaczył ówczesny burmistrz – przyczynić się do rozładowania korków w centrum i zwolnić miejsca na parkingach zlokalizowanych wokół Rynku Zygmunta Augusta. I rzeczywiście tak się stało, ale w 2017 roku radni pod naciskiem grupy mieszkańców zawiesili funkcjonowanie strefy. Pierwotnie zapowiadali, że tylko na sezon, lecz ostatecznie nie funkcjonuje ona do dzisiaj.

Strefa Płatnego Parkowania w Augustowie. Radni podejmą decyzję w tym miesiącu

Kilka miesięcy temu o to, czy parkingi znowu powinny być płatne augustowskie władze zapytały mieszkańców. Większość biorących udział w konsultacjach stwierdziła, że tak. Dzisiaj sprawa trafiła na posiedzenie rady miasta, która opowiedziała się za zaproponowanym przez burmistrza rozwiązaniem. Tak więc strefa zacznie znowu funkcjonować przed przyszłorocznym sezonem turystycznym, czyli od maja, a stawki będą uzależnione od czasu postoju i pory roku. Od czerwca do października za 30-minutowy postój kierowcy będą musieli zapłacić złotówkę, a za godzinę – 2 zł. Za drugą godzinę opłata wynosić będzie 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł, a każdą następną – 2 zł. W okresie powakacyjnym stawki będą o połowę niższe.
Za darmo parkować będą mogły pojazdy służbowe starostwa i urzędu miasta, a także podległych samorządom jednostek i placówek, a także pojazdy jednośladowe.
Strefa obejmie 17 ulic: Rynek Zygmunta Augusta, Żabią, Kilińskiego (od 3 Maja do Młyńskiej), a także Mariana Jonkajtysa, Księdza Skorupki (na odcinku Wojska Polskiego - Kościelna), Kościelną, Księdza Ściegiennego, 3 Maja (od Mostowej do Księdza Ściegiennego), Mostową (od 3 Maja do Nowomiejskiej). Płacić też trzeba będzie za pozostawienie aut na Młyńskiej (od Wierzbnej do Kilińskiego), Nowomiejskiej (Mostowa - Wierzbna), Wierzbnej (odcinek Młyńskiej do Nowomiejskiej), Kopernika i Kościuszki (Rynek Zygmunta Augusta do Szkolnej), Łaziennej (od Wierzbnej do Szkolnej), na ulicy szkolnej (Łazienna- Zygmuntowska) oraz na części Wojska Polskiego, czyli od Jonkajtysa do Księdza Skorupki.
Kto będzie zarządzał strefą, nie wiadomo. Miasto wyłoni operatora w drodze przetargu.

Zobacz koniecznie: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto