Rada Miejska w Augustowie uchwaliła plan dochodów i wydatków na 2021 rok.

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Udostępnij:
Dzisiaj (29.12) Rada Miejska w Augustowie uchwaliła plan dochodów i wydatków na przyszły rok. Opozycyjni radni nie pozostawili na dokumencie suchej nitki.

- Dochody nie nadążają za wydatkami – alarmował Marcin Kleczkowski oceniając przyszłoroczny budżet miasta.
Natomiast radny Adam Sieńko zarzucił burmistrzowi, że nie wykorzystuje atutów miasta – uzdrowiska i turystyki.
– Nie potraficie słuchać – mówił. – Na wnioski opozycyjnych radnych reagujecie alergicznie. A my reprezentujemy mieszkańców, którzy mają nie-co inne spojrzenie na kierunki rozwoju miasta.
Z kolei Tomasz Dobkowski z klubu rządzącego miastem stwierdził, że budżet jest prorozwojowy. – Opozycji puszczają nerwy – przekonywał. – Jej argumenty są błahe lub nieprawdziwe.
Dzisiaj po burzliwej dyskusji rada miasta 11 głosami za i 8 przeciw przyjęła projekt wydatków i dochodów na nadchodzący rok. Dokument zakłada, że wydatki wyniosą 179,2 mln złotych i będą wyższe o blisko 11 mln od dochodów. Deficyt zostanie pokryty z kredytu.

Inwestycje i zakupy inwestycyjne pochłoną w nadchodzącym roku ok. 40,89 mln złotych i niemal połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na przebudowę dróg. Samorząd planuje dofinansowanie do przebudowy trasy powiatowej, czyli Rajgrodzkiej gdzie za miejskie środki powstać ma ciąg pieszo-rowerowy, a resztę inwestycji sfinansuje powiat.
W planie miejskich wydatków zapisano przebudowę kilku ulic – Hotelowej, Czereśniowej, Jagodowej, Śliwkowej, Derak, Morelowej, Konarskiego, Staszica, Plater, Modrzewiowej, Tartacznej, Złotej, a także części Łopianowej. Właśnie te przedsięwzięcia wzbudziły największą dyskusję podczas wczorajszej, budżetowej sesji.

– Założyliście sobie, że w czasie jednej kadencji zrobicie wszystkie ulice w mieście i odrzucacie inne projekty, które mogłyby przyczynić się do rozwoju, tworzenia nowych miejsc pracy i poprawy warunków życia – podnosił radny Tomasz Miklas. – A z drugiej strony rezygnujecie z przebudowy ważnej drogi czyli Arnikowej, która odciążyłaby centrum miasta i zlikwidowała tworzące się w okresie wakacyjnym korki.
W podobnym tonie wypowiedziała się Krystyna Wilczewska.

– Remonty dróg nie przyczynają się do rozwoju miasta – stwierdziła. – Tak więc proponowany budżet nie jest prorozwojowy.

Radni sugerowali aby więcej środków przeznaczyć na turystykę. Pojawił się wniosek aby samorząd zainwestował w budowę tężni, która uatrakcyjniłaby uzdrowisko.

– Turystyka i rozwój są potrzebne ale ludzie czekają też na drogi – nie zgadzała się z zarzutami opozycji przewodnicząca rady Alicja Dobrowolska. – Niektórzy od 20 lat. Natomiast w kwestii tworzenia miejsc pracy dajmy szansę prywatnym przedsiębiorcom. Nie działajmy jak w czasach PRL-u.

Poza drogami inwestycji będzie niewiele. W planie jest budowa parku uzdrowiskowego, siłowni czy Acitivity Parku. Kontynuowana będzie budowa bloku komunalnego, który wznoszony jest przy ulicy Turystycznej, a także remont domu kultury. Ponad pół miliona złotych burmistrz musi jeszcze dołożyć do nowego Ratusza. Ponadto planowane są wymiana oświetlenia, docieplenie ściany w komunalnym bloku czy remont dachu. Kilkaset tysięcy złotych samorząd zarezerwował na przygotowanie dokumentacji technicznej, która umożliwi pozyskanie funduszy zewnętrznych na przyszłe przedsięwzięcia, a także modernizację ulicznego oświetlenia.

W przyszłym roku ma być remontowany wyciąg nart wodnych. Władze Augustowa chcą też zakupić przeszkody wakeboardowe, które umożliwiają wykonywanie różnego rodzaju akrobacji.

Koronawirus – nowe objawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie