Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w Augustowie. Netta i Kanał Bystry będą ogrodzone do połowy marca

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Do połowy marca rzeka Netta będzie zabezpieczona. - Mieszkańcy powinni unikać kontaktu z ptactwem oraz z odchodami - informuje zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz.

W poniedziałek (22.02) służby weterynaryjne poinformowały, że znaleziony kilka dni wcześniej, w rejonie ulicy Mostowej na Nettcie martwy łabędź był zakażony wirusem ptasiej grypy. Dzisiaj, z inicjatywy burmistrz miasta, odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.

- Wirus nie jest groźny dla ludzi - informuje zastępca burmistrza. - Natomiast stwarza zagrożenie dla ferm drobiu.

Wczoraj brzeg Netty i Kanału Bystrego zostały ogrodzone i taśmy zabezpieczające pozostaną do połowy marca. W tym czasie służby miejskie będą obserwowały co dzieje się z ptactwem bytującym na wodach. Prośba jest też do mieszkańców, by widząc martwe ptaki zgłaszali ten fakt do powiatowego weterynarza czy urzędu miasta pod nr tel. 87 615 62 03 lub 532 364 019.

Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany:
kury i indyki - duża wrażliwość na zakażenie, występowanie klinicznej postaci choroby;
kaczki i gęsi - wrażliwość na zakażenie wszystkimi szczepami wirusa AI, ale tylko niektóre bardzo zjadliwe wirusy wywołują kliniczną postać choroby. Drób wodny uważa się za potencjalny rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu;
perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy - wrażliwość podobna jak u kur i indyków;
strusie - u strusi występują objawy oddechowe i nerwowe, biegunka, osłabienie i upadki 20-30%. Emu jest mniej wrażliwe, nie występują objawy kliniczne ani upadki;
ptaki trzymane w klatkach, włączając papugowate i śpiewające - wirusy AI izolowane na całym świecie od dzikich i egzotycznych ptaków nie były dotąd stwierdzane u ptaków trzymanych w klatkach.

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Począwszy od jesieni 2020 roku w kraju potwierdzono 42 przypadki ptasiej grypy, w tym u dzikich ptaków - 14. Najwięcej przypadków odnotowano we Francji, bo aż 445.

Koronawirus – nowe objawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto