PŚ w biegach - Kowalczyk czwarta w finale sprintu w Otepaeae

Justyna Kowalczyk zajęła czwarte miejsce w biegu sprinterskim na 1,2 km techniką klasyczną zaliczanym do Pucharu Świata. W estońskim Otepaeae zwyciężyła Słowenka Petra Majdic.

Druga w finale była Szwedka Hanna Brodin, a trzecia Norweżka Maiken Caspersen Falla. Kowalczyk straciła do Majdic 3,8 sek. Poza finałem znalazła się Norweżka Marit Bjoergen (piąte miejsce w półfinale).

Polka, która zajęła w niedzielę swoją najwyższą lokatę w historii sprintów w Otepaeae, wciąż prowadzi zdecydowanie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugą Bjoergen wyprzedza aż o 479 punktów.

Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego miała dwunasty czas eliminacji. Najszybciej trasę pokonała Szwedka Hanna Falk - 3.08,62. Kowalczyk straciła 5,43, co zapewniło jej awans do ćwierćfinału.

Na 49. miejscu w stawce 52 biegaczek uplasowała się Ewelina Marcisz, tracąc do liderki aż 19,41 s.

W ćwierćfinale Kowalczyk przegrała ze swoją najgroźniejszą rywalką - Bjoergen, która była pierwsza. Polkę wyprzedziła dokładnie o sekundę.

Obie spotkały się ponownie w półfinale. Tym razem lepsza - po raz pierwszy w tym sezonie - okazała się Kowalczyk. Rywalizację wygrała Brodin przed Słowenką Katją Visnar, Fallą i Kowalczyk. Polka awansowała do finałowej rozgrywki dzięki dobremu czasowi. Z każdego półfinału kwalifikowały się do niego dwie najlepsze, a stawkę uzupełniły dwie z najlepszymi rezultatami na pozostałych miejscach.

Finał zdominowała Majdic. Za jej plecami toczyła się walka o pozostałe lokaty. Kowalczyk, zmęczona wcześniejszymi biegami, nie była w stanie przedrzeć się na miejsce gwarantujące podium.

Brązowa medalistka olimpijska z Vancouver w sprincie (wygrała wówczas Bjoergen przed Kowalczyk) wyprzedziła o 0,7 s Brodin oraz Fallę o 2 s.

Kolejne zawody PŚ odbędą się w rosyjskim Rybińsku 4-6 lutego.