MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotowanie ziemi do sezonu. Pora zacząć o tym myśleć i wszystko zaplanować, żeby cieszyć się pięknym ogrodem

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Jak przygotować ziemię w ogrodzie na sezon w 5 prostych krokach?
Jak przygotować ziemię w ogrodzie na sezon w 5 prostych krokach? Unsplash.com
Wydaje się, że do wiosny jeszcze daleko, ale warto już teraz zacząć planować prace ogrodowe. Zwłaszcza że ziemia po zimie może być w różnej kondycji, wszystko zależy od warunków pogodowych, jakie występowały i od lokalizacji. Pora przyjrzeć się glebie w ogrodzie, ocenić jej stan i przygotować ją do sezonu upraw, bo od tego będą zależeć późniejsze plony. Od czego zacząć?

Spis treści

- Regularne monitorowanie stanu gleby i odpowiednie reagowanie na jej potrzeby przez cały rok jest kluczowe dla osiągnięcia zdrowych i obfitych plonów – podkreśla Joanna Legutko, doradca ogrodniczy.

Kończy się zimowa hibernacja i nadszedł czas, aby zwrócić swoją uwagę na przydomowy ogród. Przygotowanie gleby pod uprawę to podstawa, dzięki temu zwiększamy szanse na udane plony. Przede wszystkim warto jest śledzić prognozy pogody. Prace w ogrodzie zaczynamy, kiedy zniknie śnieżna pokrywa i pojawią się dodatnie temperatury. Ziemia nie powinna być grząska.

Najpierw odchwaszczanie i spulchnianie

- Przygotowanie poletka pod uprawy zacznij od porządków, czyli usunięcia chwastów i resztek roślin z poprzedniego sezonu. Odrzuć też kamienie i rozbij bryły ziemi – radzi Joanna Legutko.

Ziemia po zimie może być twarda i zbita, właśnie dlatego dobrze jest ją przekopać, najlepiej na głębokość 15-30 cm. Spulchniona i napowietrzona zapewni nam efektywne uprawy. Na małej powierzchni wystarczy łopata lub widły, na większej – świetnie sprawdzi się glebogryzarka.

Oceń stan gleby i popraw jej jakość

Po odchwaszczaniu i spulchnianiu jest pora na ocenę stanu i jakości gleby. Sprawdzamy, czy jest mokra, sucha, zbita lub luźna. To pomoże określić, jakie działania są potrzebne.

Jeżeli ziemia jest sucha i piaszczysta, trzeba zadbać o większą gęstość, ponieważ taka ziemia ma niską zdolność do zatrzymywania wody. W takim przypadku dobrze jest dodać mieloną glinę i kompost, które mieszamy z ok. 20 cm wierzchniej warstwy ziemi.

Jeśli ziemia jest zbita, gliniasta – postępujemy odwrotnie. W tym przypadku zależy nam na rozluźnieniu gleby i zwiększeniu przepuszczalności. Możemy dodać więc do niej piasek lub drobny żwir. Podobnie, jak w przypadku gleby suchej — mieszamy je z ok. 20 cm warstwą wierzchnią. Warto dodać także kompost.

Pora na nawożenie

- Jeśli nie zastosowałeś obornika jesienią, to możesz wymieszać glebę z kompostem, obornikiem granulowanym lub nawozem dedykowanym warzywom, lub kwiatom w zależności od upraw, które planujesz – wyjaśnia Legutko.

Dzięki temu dodamy glebie składników organicznych, poprawimy jej strukturę i zwiększymy zdolność do zatrzymywania wody. Możemy do tego wykorzystać np. mączkę bazaltową, która bogata jest w makro i mikroelementy oraz minerały, takie jak krzemionka, tlenki żelaza, magnez, wapń i potas.

Ustalamy pH gleby

Większość roślin dobrze rozwija się w glebie o neutralnym pH 6,0-7,0. Jeśli planujemy uprawę odmian, które preferują bardziej kwaśne środowisko, należy oddzielić je od pozostałych.

Odczyn pH gleby z łatwością sprawdzimy przy pomocy kwasomierza. Neutralność ziemi uzyskamy przy pomocy wapna lub dolomitu, które mieszamy z ziemią. Z kolei większą kwasowość zapewni kora sosnowa lub kwaśny torf. Ważne, aby taki zabieg wykonać na kilka tygodni przed zastosowaniem nawozów.

Dokładnie zaplanuj uprawy

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac możemy w końcu zaplanować nasze uprawy. Dobrze jest wcześniej zaopatrzyć się w nasiona.

- Przygotowanie ziemi do sezonu to kluczowy krok w osiągnięciu udanych upraw i obfitości plonów. Przy uprawie ogrodu pamiętajmy także o dobru środowiska, korzystając z naturalnych nawozów i magazynując wodę deszczową – podsumowuje ekspertka.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto