Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Posterunku Energetycznego w Augustowie zamontowali platformę na gniazdo bociana w Mazurkach

hel
W Mazurkach (gm. Augustów) problem z brakiem gniazda dla bociana jest już rozwiązany. Wczoraj (17 kwietnia) pracownicy Posterunku Energetycznego w Augustowie zamontowali platfromę na słupie, który upatrzył bociek

Kilka dni temu mieszkańcy wsi Mazurki (gm. Augustów) alarmowali, że bocian próbuje odbudować zniszczone przez elektryków gniazdo. PGE Dystrybucja informuje, że rzeczywiście w lutym tego roku pracownicy Posterunku Energetycznego Augustów monitorując stan sieci zauważyli, że wplątane w przewody linii gałęzie z gniazda bociana powodują iskrzenie.

- Sytuacja ta stanowiła niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców, zachodziła bowiem obawa porażenia prądem elektrycznym lub powstania pożaru w wyniku zwarcia - informuje Agnieszka Bajerska z PGE Dystrybucja S.A. - Pojawiające się iskrzenie stanowiło również bardzo poważne zagrożenie dla działania infrastruktury elektroenergetycznej, które mogło wpływać na bezpieczeństwo i pewność dostaw energii elektrycznej w regionie.

Mieszkańcy wsi Mazurki zabiegają o gniazdo dla bociana. Zakład Energetyczny się nie śpieszy

Aby temu zapobiec monterzy usunęli znajdujące się na przewodach linii gałęzie przyniesione przez próbującego się osiedlić w tym miejscu bociana. Mało tego, zamontowali konstrukcję, która miała uniemożliwić odbudowę gniazda. Dlaczego? ponieważ obok znajduje się słup z wyniesionym na platformie gniazdem. Ale bociek się uparł i, mimo przeszkód, zaczął "osiedlać" się w starym miejscu.

- Energetycy pilotowali sytuację i 17 kwietnia, w porozumieniu z RDOŚ zdecydowali o zamontowaniu platformy, która umożliwi odbudowę gniazda - informuje rzecznik.

Dodaje, że od lat PGE Dystrybucja zabiega o ochronę ptaków przed porażeniem poprzez kontakt z liniami energetycznymi. Szczególna ochrona w spółce objęte są bociany, dla których od lat energetycy budują i remontują gniazda usytuowane na słupach energetycznych. Specjalnie do tych ptaków konstruowane są metalowe platformy, które umiejscowione są poza liniami energetycznymi. Od roku 2016 spółka montuje także osłony ochronne na słupach średniego lub niskiego napięcia w miejscach wskazanych przez ornitologów z LTO.

- Dzięki czemu śmiertelność ptaków na wybranym obszarze spadła do zera. Na terenie działania spółki stosowane są też inne formy ochrony ptaków, m.in. specjalne odstraszacze, podesty, flagi i kolorowe kule umieszczane na przewodach - informuje Agnieszka Bajerska.

W oddziale Białystok (woj. podlaskie i część warmińsko-mazurskiego), na terenie którego znajduje się największe skupisko bociana białego w Polsce zamontowanych jest ok 12 tys. takich platform.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto