Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poseł Lech Kołakowski chce przywrócić województwo suwalskie

hel
H. Wysocka
O przywrócenie województwa suwalskiego oraz modernizację drogi z Augustowa do Białegostoku tak, aby miała ona cztery pasy ruchu zabiega poseł PiS Lech Kołakowski. Interpelacje w obu sprawach złożył w tym miesiącu do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

- Obie sprawy są bardzo ważne i przyczynią się do rozwoju Suwalszczyzny - argumentuje poseł Kołakowski. - Dlatego o nie zabiegam.
Kołakowski pochodzi z Łomży, ale od dwóch lat ma także biuro poselskie w Suwałkach, ponieważ - jak mówi - jest wiele spraw na które trzeba zwrócić uwagę. Do nich należy m.in. budowa Rail Baltiki, a także modernizacja drogi na odcinku Augustów-Korycin.
- Wystąpiłem o to, aby trasa była zmodernizowana w wariancie 2x2 - wyjaśnia. - Obecnie proponowane rozwiązanie jest doraźne, a trzeba myśleć perspektywicznie.
Natężenie ruchu na tej drodze wciąż się zwiększa. A trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Polacy są coraz bardziej zamożniejsi i liczba samochodów będzie sukcesywnie się zwiększać. Tymczasem dzisiejsza droga już nie spełnia oczekiwań mieszkańców. Na wąskiej jezdni, na której notowane jest coraz większe natężenie ruchu samochodowego, często dochodzi do kolizji i wypadków, które są tragiczne w skutkach.

Konsultacje w sprawie Rail Baltiki. Rolnicy: Co wy z nami robicei?!

Poseł zabiega też o przywrócenie województwa suwalskiego. W interpelacji skierowanej do premiera przypomina, że miasta wojewódzkie zostały ogołocone ze wszystkiego, co dało się zabrać.
- Suwałki to jedno z niewielu miast pozbawionych statusu województwa, które dzięki zaangażowaniu, ciężkiej pracy i wysiłkowi samorządowców potrafiło oprzeć się jednej z bolączek - znacznemu spadkowi liczby mieszkańców - argumentuje Kołakowski. - Było to możliwe dzięki m.in. Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Ale teraz potrzebna jest reforma administracyjno-terytorialna, która spowoduje, że przywrócone zostanie województwo suwalskie ze stolicą w Suwałkach.
- Wojewoda musi być bliżej ludzi - dodaje. - Wtedy rejony będą lepiej się rozwijały.
Uważa, że optymalnym rozwiązaniem jest aby województwo obejmowało 4-6 powiatów, by do każdego z nich wojewoda mógł dotrzeć w ciągu jednego dnia. Dziś jest ich 14.

Zobacz koniecznie: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto