Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb byłego wójta gminy Augustów. Eugeniusza Franciszka Simsona pożegnali bliscy, przyjaciele, znajomi i młodzież [ZDJĘCIA]

hel
Dzisiaj (18 maja) w Augustowie odbył się pogrzeb byłego wójta Eugeniusza Franciszka Simsona. - Odszedł dobry gospodarz, wspaniały patriota, a przede wszystkim cudowny człowiek - mówili jego znajomi w czasie uroczystości pogrzebowych.

Dzisiaj na augustowskim cmentarzu spoczęło ciało śp. Eugeniusza Franciszka Simsona, byłego wójta Augustowa. W deszczu żegnali go pogrążeni w żałobie krewni, przyjaciele, znajomi, samorządowcy, strażacy i młodzież.
Eugeniusz Franciszek Simson był wójtem augustowskiej gminy w latach 1990-2002 i podejmował bardzo wiele inicjatyw. Wśród nich warto zwrócić uwagę na krzewienie postaw patriotycznych młodego pokolenia, któremu przekazywał prawdę o dziejach ojczystych. Utworzył szkolne izby pamięci poświęcone patronom szkół, nadał im imiona, sztandary i dbał o tablice pamiątkowe. Zostały one wmurowane we wszystkich gminnych placówkach; im. Sybiraków w Netcie, im. Obrońców Westerplatte w Rutkach, im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach, im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Jabłońskich, im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Kolnicy.”

Gmina Augustów. Nie żyje były wójt, pogrzeb w sobotę

To dzięki staraniom Eugeniusza Franciszka Simsona w 2000 roku powstało Muzeum Armii Krajowej w Janówce wraz z jego wyposażeniem, eksponatami, ekspozycją i zabezpieczeniem. Wójt działał też na rzecz krzewienia sportu tworząc uczniowskie kluby. W końcu był jednym z założycieli w 1989r. augustowskiego Oddziału Związku Sybiraków. Jako wieloletni Prezes Oddziału aktywnie działał na rzecz konsolidacji środowiska sybirackiego. Staraniem oddziału Związku Sybiraków, w tym Eugeniusza F. Simsona powstało kilkadziesiąt ZNAKÓW PAMIĘCI, takich jak mosiężne tablice pamiątkowe, krzyże przydrożne, pomniki (m.in. Pomnik Sybiraków na augustowskim cmentarzu, ołtarz z wizerunkiem św. Rafała Kalinowskiego, trzy witraże o tematyce sybirackiej oraz Pomnik „Polska Golgota Wschodu” z nazwiskami deportowanych z ziemi augustowskiej w kościele pw. Jana Chrzciciela na Borkach w Augustowie, pomnik – obelisk z informacją o wywózkach na Syberię posadowiony przed Szkołą Podstawową im. Sybiraków w Netcie).
- Odszedł wielki patriota, a przede wszystkim wspaniały człowiek na którego zawsze można było liczyć – mówili przyjaciele zmarłego. – Zawsze nam powtarzał, że nie ma rzeczy niemożliwych i dawał przykłady.
15 maja przegrał z chorobą. Miał 78 lat.

Zobacz koniecznie: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto