Podlaska Służba Celna podsumowała 2009 rok

ro2
Izba Celna w Białymstoku
We wtorek 2 lutego w siedzibie białostockiej izby celnej została zorganizowana konferencja prasowa z udziałem Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku – inspektora celnego Mirosława Sienkiewicza. Głównym tematem konferencji było podsumowanie minionego roku 2009 z perspektywy podlaskiej Służby Celnej.

Licznie przybyłym na spotkanie dziennikarzom zaprezentowane zostały między innymi dane dotyczące wpływów do budżetu państwa przekazanych za pośrednictwem Izby Celnej w Bia-łymstoku. Przedstawiliśmy osiągnięcia celników z białostockiej izby celnej w zwalczaniu przestępczości transgranicznej, jak również wskazaliśmy najważniejsze, czekające nas w 2010 roku wyzwania związane m.in. z programem e-CŁO oraz z realizacją projektów z fun-duszy pomocowych.

Za pośrednictwem Izby Celnej w Białymstoku do budżetu Państwa w 2009 roku trafiło łącz-nie ponad 4 mld zł (w 2008 roku była to kwota wynosząca ok. 3,6 mld złotych).
W 2009 roku wpływy z cła wynosiły 27 mln zł, wpływy z tytułu podatku VAT ponad 427 mln zł, a wpływy z tytułu podatku akcyzowego ponad 3,5 mld.
Główni płatnicy podatku akcyzowego to podlascy przedsiębiorcy związani z produkcją wyro-bów tytoniowych, alkoholu i wyrobów alkoholowych oraz z gazem i energią elektryczną.

Administracja celna nieodłącznie, oprócz poboru należności celnych i podatkowych, kojarzo-na jest z granicami i międzynarodową wymianą towarową. Obecnie na naszej wschodniej granicy możemy zaoferować naszym klientom komfortowe warunki podczas jej przekracza-nia. Drogowe przejścia graniczne w Kuźnicy oraz w Bobrownikach należą do najnowocze-śniejszych w Europie. Przejścia te na bieżąco są doposażone w sprzęt do kontroli aby bardziej uprzykrzyć życie przemytnikom, ułatwiając jednocześnie legalny obrót towarowy.
W 2009 na ww. przejściach granicznych nasi funkcjonariusze odprawili blisko 380 tys. samo-chodów ciężarowych (w roku 2008 – 371 tys.), a zewnętrzną granicę Unii Europejskiej w naszym województwie przekroczyło blisko 3,2 mln osób (ponad 20% więcej niż w roku 2008).
W minionym roku we wszystkich naszych oddziałach celnych zarejestrowaliśmy w ruchu towarowym ponad 53 tys. zgłoszeń celnych eksportowych i importowych.

Nowoczesne wyposażenie naszych funkcjonariuszy, jak również wysoki poziom ich wyszko-lenia, pozwalają na skuteczną walkę z wszelkimi przejawami przestępczości granicznej.
Od początku 2009 roku nasi celnicy wystawili ponad 12 tys. mandatów karnych na kwotę blisko 4,5 mln złotych.

Rok 2009 okazał się rekordowym pod względem zatrzymań nielegalnych papierosów przez podlaskich celników. Funkcjonariusze Izby Celnej w Białymstoku ujawnili 104 mln szt. pa-pierosów o szacunkowej wartości rynkowej blisko 40 mln złotych (w roku 2008 – zajęto 56 mln szt. papierosów).
Największe transporty przemycanych papierosów ujawnili podlascy celnicy pełniący służbę w pobliżu granicy polsko – litewskiej, głównie w Budzisku (ok. 70% wszystkich zabezpieczo-nych papierosów).

Natomiast na odcinku polsko-białoruskim od kilku lat obserwujemy tzw. drobny przemyt. W minionym roku na naszych przejściach granicznych z Republiką Białorusi zatrzymywaliśmy codziennie średnio 30 osób na nielegalnym przywozie najpopularniejszego towaru wśród przemytników – papierosów, w ilości najczęściej kilkunastu, kilkudziesięciu kartonów.
Osoby próbujące przemycić tytoniową kontrabandę muszą liczyć się nie tylko z karą finan-sową i przepadkiem nielegalnego towaru. W 2009 roku podlascy celnicy zajęli do ponad 3 tys. wszczętych spraw karnych skarbowych blisko 400 samochodów, przyczep i naczep wy-korzystywanych do przemytu papierosów.

Rok 2009 był również rekordowy pod względem zatrzymanych towarów podrabianych. W minionym roku do magazynów podlaskiej Służby Celnej trafiło łącznie blisko 130 tysięcy sztuk podrabianej odzieży, obuwia, kosmetyków, art. elektronicznych oraz pirackie płyty DVD wraz z poligrafią (okładki, wkładki).
Handel takimi produktami stanowi znaczną część nielegalnego międzynarodowego obrotu towarowego, a straty producentów wynoszą z tego tytułu wiele miliardów Euro. Złodzieje własności intelektualnej podrabiają już nie tylko odzież czy oprogramowanie komputerowe, ale także coraz częściej żywność, kosmetyki czy nawet leki. Takie produkty mogą poważnie zaszkodzić lub nawet zabić potencjalnych konsumentów.

W Izbie Celnej w Białymstoku na bieżąco prowadzimy procedury związane z likwidacją, sprzedażą oraz nieodpłatnym przekazaniem zajętych towarów.
W wyniku sprzedaży towarów, które wcześniej próbowano nielegalnie wprowadzić na obszar Wspólnoty uzyskano w minionym roku niebagatelną kwotę ponad 1 mln zł. Przedmiotem sprzedaży oprócz samochodów (200 szt.) był również brykiet, wyroby z kryształu, wyroby skórzane, a nawet haczyki wędkarskie.

W 2009 roku zniszczono łącznie ponad 4,5 mln paczek papierosów z przemytu, 2,5 tys. litrów alkoholu, a także zajęte farmaceutyki i podrabiane kosmetyki.

W 2009 roku Izba Celna w Białymstoku, nieodpłatnie przekazała na rzecz różnych jednostek charytatywnych ponad 5,1 tys. szt. odzieży, obuwia, zabawek, przyborów szkolnych o łącznej wartości prawie 70 tys. zł.

Staramy się cały czas podnosić poziom usług świadczonych naszym przedsiębiorcom. Roz-budowujemy i modernizujemy swoje jednostki, jak również opracowujemy i wdrażamy pro-cedury obsługi klienta.
W Izbie Celnej w Białymstoku aktualnie wdrożona została w ramach projektu „Poprawa zdolności zarządczych w urzędach administracji rządowej” Wspólna Metoda Oceny CAF – narzędzie kompleksowego zarządzania jakością

Dbamy o podwyższanie kwalifikacji swoich pracowników oraz ustawiczną rozbudowę infra-struktury w celu jak najlepszej obsługi przedsiębiorców oraz wzmocnienia bezpieczeństwa naszych obywateli.
Mając powyższe na uwadze przystąpiliśmy do trzech projektów dofinansowywanych z fundu-szy pomocowych:
• „Bezpieczna Unia Europejska – wzmocnienie współpracy transgranicznej służb celnych Polski i Litwy” (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)
• „Kształcenie bez granic – podniesienie wiedzy i umiejętności pracowników administracji publicznej w celu wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego ” (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego)
• „Razem bezpieczniej – rozbudowa infrastruktury służb publicznych w celu wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego i ochrony terytorium Wspólnoty” (Norweski Mechanizm Finan-sowy)

Z przyznanych środków pomocowych realizowany jest zakup samochodów służbowych, urządzenia skanującego, sprzętu komputerowego oraz unowocześnienie łączności. Aktualnie, w ramach rozwoju zasobów ludzkich służb mundurowych nasi funkcjonariusze i pracownicy uczestniczą w szkoleniach językowych oraz szkoleniach z zakresu komunikacji interpersonal-nej.

Po konferencji prasowej podlaskim dziennikarzom zaprezentowaliśmy 3 najnowsze samo-chody marki Kia Rio dla przewodników psów oraz ich czworonożnych podopiecznych. 110-konne pojazdy wyposażone w klatki dla psów oraz m.in. sprzęt łączności radiowej i profesjo-nalne zestawy pierwszej pomocy zostały zakupione z środków pochodzących z projektu Li-twa – Polska 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regional-nego.
Obecny na miejscu biszkoptowy labrador Nero nie miał wątpliwości co do słuszności inwe-stycji. W mgnieniu oka zamienił wysłużone, dwunastoletnie Cinquecento na pachnącą nowo-ścią, komfortową Kię Rio.

Źródło: Izba Celna w Białymstoku, Czarnecki Maciej

OFE zlikwidowane. Masz 5 miesięcy na decyzję

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie