Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perony na dwóch przystankach kolejowych w Augustowie zostaną wyremontowane

OPRAC.:
Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
archiwum
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku poprawią się warunki obsługi pasażerów na stacji kolejowej w Augustowie. Umowę na przebudowę peronów w zeszłym tygodniu podpisał Andrzej Kierman, dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Białymstoku z przedstawicielem wykonawcy.

Perony na dwóch augustowskich przystankach kolejowych zostaną wyremontowane. To znacznie poprawi komfort codziennych dojazdów do szkoły i pracy. Zmieni się peron przy dworcu PKP i na przystanku „Augustów port”. Będą wyposażone w pochylnie i antypoślizgową nawierzchnię, nie zabraknie nowych wiat, ławek oraz czytelnego oznakowania, tablic informacyjnych i oświetlenia LED.

– Środki na tę inwestycję pochodzą z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w województwie podlaskim. W jego ramach zostanie zrealizowanych 12 zadań inwestycyjnych na ogólną kwotę 21,5 mln zł. W przypadku podpisywanych umów są to kwoty: 3 mln złotych na przebudowę peronu stacji PKP w Augustowie oraz 2 mln złotych na przebudowę peronu stacji PKP w Dąbrowie Białostockiej – poinformował Michał Polak, dyrektor Biura Standaryzacji i Utrzymania PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Znaczenie tych inwestycji dla lokalnych społeczności podkreślił Paweł Wnukowski, przewodniczący Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji Sejmiku Województwa Podlaskiego.

W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego i Zarządu Województwa Podlaskiego bardzo dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i rządowi za stworzenie programu, który umożliwia modernizację mniejszych przystanków kolejowych. One też są ważne dla lokalnych społeczności. W ten sposób poprawi się nie tylko komfort podróżowania, ale przebudowane przystanki i perony będą również bardzo dobrą wizytówką tych miejscowości – powiedział Wnukowski.

Odzyskany dworzec PKP

Przypomnijmy, że budynek dworca został przez PKP sprzedany ponad 10 lat temu. Miasto Augustów nie skorzystało wtedy z możliwości zakupu. Poczekalnia została zamknięta, a sam budynek latami niszczał. Dopiero w 2017 roku decyzją Rady Miejskiej w Augustowie, Miasto odkupiło dworzec z prywatnych rąk i uruchomiło poczekalnię.

- Wiem, że prowadzenie dworców nie należy do zadań gmin, ale nie godzę się na to, aby w Augustowie nie było poczekalni i funkcjonującego dworca. Dlatego zdecydowałem o zleceniu projektu, dlatego uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i dlatego prowadzę rozmowy z PKP. Pierwsze efekty już widzimy. Rusza remont peronów. Jestem pewien, że w ciągu najbliższych tygodni sfinalizujemy również rozmowy dotyczące przejęcia dworca i przystąpienia do jego remontu – wyjaśnia Burmistrz Mirosław Karolczuk

Pierwszy krok – nowe perony

Stacja kolejowa to także wizytówka Augustowa. To właśnie dworzec lub perony widzą na początku turyści odwiedzający region tuż przyjechaniu do Augustowa.

– Wiemy jaką markę ma wśród mieszkańców Polski nasze miasto i chcemy, aby stacja kolejowa w Augustowie prezentowała się nowocześnie i funkcjonalnie. Cieszę się z decyzji o remoncie peronów. Czekamy na kolejny krok dotyczący remontu dworca – podkreśla Sławomir Sieczkowski, zastępca burmistrza Augustowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto