Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ogromne pieniądze z drugiej edycji Polskiego Ładu trafią do gmin powiatu sejneńskiego

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Remonty dróg, budowa przedszkola czy sieci wodociągowej - te i inne inwestycje w powiecie sejneńskim będą możliwe dzięki pieniądzom przyznanym gminom w ramach II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Powiat sejneński otrzyma ponad 55 mln zł.

W Gminnym Centrum Czytelnictwa i Kultury w Krasnopolu spotkali się dziś (1 czerwca) wójtowie gmin z terenu powiatu sejneńskiego. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie inwestycji, które będą realizowane dzięki otrzymanemu wsparciu z II edycji Programu Polski Ład. Obecny na spotkaniu poseł Jarosław Zieliński przypomniał, że do powiatu sejneńskiego trafi ponad 55 milionów złotych.

- Oczywiście rekomendowałem te uzgodnione i uzasadnione projekty, żeby miały one swoje głębsze uzasadnienie niż tylko na papierze w tych wnioskach, żeby też była oświetlona ich waga i znaczenie społeczne - podkreślał poseł Jarosław Zieliński. - Cieszymy się z tych kwot i decyzji. Będą miały one ogromny wpływ na rozwój poszczególnych gmin. To wsparcie pozwala na zrealizowanie zadań, których niektóre samorządy nie byłyby w stanie bez kredytów albo w ogóle zrealizować - dodał.

Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk nie ukrywał swojej wdzięczności. Jak powiedział, to dzięki pomocy posła do jego gminy trafi prawie 5 mln zł na na przebudowę dróg Puńsk – Wołyńce i odcinków w Oszkiniach II oraz Dziedziulach.

- Ta pomoc w dobrym momencie trafia do samorządów, wkład własny około 5 procent, to nie musimy żadnych pożyczek brać, to są duże kwoty, które poprawiają nasze gminne budżety - dodał Liszkowski. 

Gmina Sejny w odróżnieniu do większości gmin pieniędzy z Polskiego Ładu nie przeznaczy na remonty dróg. Dzięki wsparciu gmina wykona termomodernizację budynku szkoły w Krasnowie oraz zbuduje przedszkole w Poćkunach. W sumie to ponad 11 mln zł.

- Prosiliśmy o wsparcie inwestycji w Poćkunach, dzięki posłowi otrzymaliśmy także pieniądze na szkołę Krasnowie. Te budynki są z lat 70-tych i 80-tych, od tego czasu nie było tam remontów, gminy nie było stać na ocieplenie budynku. Dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu będziemy mogli zmodernizować budynek, poprawią się warunki w szkole, a gmina poniesie niższe koszty jego utrzymania - tłumaczył Dariusz Łostowski, wójt gminy Sejny. Dodał, że w Poćkunach nie tylko wyremontowany zostanie budynek szkoły, ale powstanie również przedszkole i żłobek.

 
Gmina Krasnopol otrzymała prawie 4 mln zł. na budowę drogi Buda Ruska-Jeziorki. Krasnopol stawia także na rozwój sieci wodociągowej oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. W tym zadaniu wsparcie wyniesie prawie 6,5 mln zł. 

- Otrzymane pieniądze przeznaczymy na inwestycję wodociągową, która ma przede wszystkim zaopatrzyć ludzi w wodę, czyli w te podstawowe medium. Oprócz dobrych dróg, mieszkańcy oczekują od nas właśnie zabezpieczenia w wodę - podkreślał Karol Szrajbert, wójt Krasnopola. - Dziękuję posłowi Jarosławowi Zielińskiemu za zainteresowanie problemami naszych mieszkańców i za to, że zawsze możemy liczyć na wsparcie - dodał  wójt.

Powiat Sejneński otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 14 mln zł. Fundusze przeznaczone będą na przebudowę trzech dróg powiatowych oraz poprawę efektywności energetycznej dwóch obiektów szkolnych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach oraz Liceum Ogólnokształcącego z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku. 8 mln zł otrzymała gmina Giby na termomodernizację budynków użyteczności publicznej wraz z rozbudową Ośrodka Zdrowia w Gibach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogromne pieniądze z drugiej edycji Polskiego Ładu trafią do gmin powiatu sejneńskiego - Suwałki Nasze Miasto

Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto