Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy Obławy Augustowskiej. Uhonorują pamięć ofiar zbrodni [ZDJĘCIA]

krk
W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określanej mianem Obławy Augustowskiej.
W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określanej mianem Obławy Augustowskiej.
W najbliższą niedzielę w Gibach odbędą się obchody rocznicy Obławy Augustowskiej. Uroczystości, które się odbędą mają uhonorować ofiary największej powojennej zbrodni na Polakach.

Obchody rocznicy Obławy Augustowskiej odbędą się 19 lipca 2015 r., o godz. 12.00, w Gibach przy Krzyżu – pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej.

Po mszy świętej odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Swój udział w uroczystości zapowiedział Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Współorganizatorem uroczystości jest Oddział IPN w Białymstoku, a także Gmina Giby i miejscowa Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Anny.

W przeddzień głównych uroczystości, o godz. 18.00 w bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar Obławy. Z kolei o godz. 18.00 na Rynku Króla Zygmunta Augusta w Augustowie Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku otworzy wystawę „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945”. Organizatorami tej części obchodów są Burmistrz Augustowa i Oddział IPN w Białymstoku.

Nowa ulica upamiętni ofiary Obławy Augustowskiej

Tego samego dnia o godz. 20.00 na wzgórzu w Gibach rozpocznie się wieczornica harcerska, przygotowana przez harcerzy z ZHP i ZHR Chorągwi Białostockiej oraz nauczycieli i uczniów miejscowych szkół. Najpierw swój program artystyczny zaprezentuje młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gibach, następnie uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach przedstawią montaż słowno-muzyczny. O godz. 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski, po którym gawędę historyczną o Obławie wygłosi Jarosław Wasilewski z OBEP IPN w Białymstoku.

Kolejnym punktem programu będzie zapalenie zniczy upamiętniających wszystkie ofiary Obławy. Ostatnim punktem obchodów będzie koncert Grzegorza Kucharzewskiego z udziałem młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach.

Współorganizatorami obchodów są:

Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej, Dziekan Dekanatu Sejneńskiego, Starostowie powiatów Augustów i Sejny, Burmistrz Miasta Augustów, Nadleśniczy Nadleśnictw Pomorze i Głęboki Bród oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

Ponadto w dniu 19 lipca w całym kraju odbywać się będą przeglądy filmów o Obławie, m.in. w Warszawie, Radomiu, Szczecinie, Poznaniu i innych miastach.

Oba filmy zostaną też zaprezentowane 19 lipca w Białymstoku na "Przystanku Historia" IPN (ul. Warszawska 48) o godz. 10.30 oraz w Augustowie o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9). Wstęp wolny.

Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP. W skład Komitetu Honorowego weszli Prezes IPN, Marszałek Województwa Podlaskiego, Biskup Ełcki oraz Wojewoda Podlaski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto