Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O profilaktyce zdrowotnej rozmawiano w Augustowie

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Do zdrowego trybu życia i badań profilaktycznych namawiano podczas poniedziałkowego festynu zorganizowanego przez podlaski NFZ
Do zdrowego trybu życia i badań profilaktycznych namawiano podczas poniedziałkowego festynu zorganizowanego przez podlaski NFZ A. Gryza-Aneszko
Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizował w poniedziałek, 17 lipca, festyn "Postaw na profilaktykę z Podlaskim NFZ!". Mieszkańcy Augustowa, turyści i kuracjusze z Sanatorium Uzdrowiskowego przy ul. Zdrojowej, gdzie odbyło się wydarzenie, mieli okazję do wykonania bezpłatnych badań oraz zdobycia informacji na temat zdrowego trybu życia.

Poznanie analizy składu ciała, konsultacja fizjoterapeutów, trening pod okiem trenerki personalnej, warsztaty z psychodietetykiem czy wyrobienie karty EKUZ od ręki - takie możliwości przyniósł poniedziałkowy festyn zorganizowany przez NFZ, który miał na celu propagowanie zdrowego stylu życia, ale także przypomnienie o wykonywaniu profilaktycznych badań.

- To trzeci piknik prozdrowotny organizowany w Augustowie. Przy tej okazji chciałbym poinformować, że minister Adam Niedzielski podjął decyzję o tym, by przedłużyć program "Profilaktyka 40+" do lipca 2024 roku. Nowością jest to, że osoby, które miały już wykonywane badania w ramach tego programu po upływie roku mogą ponownie z nich skorzystać - mówił podczas konferencji prasowej Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Z tego programu i badań profilaktycznych skorzystało łącznie 72 tys. osób. Jednak populacja, której mógłby dotyczyć ten program to niecałe 620 tys. mieszkańców województwa podlaskiego, dlatego ważne jest przedłużenie tego programu - dodał.

Na festyn przyszli nie tylko mieszkańcy Augustowa, ale także turyści.

- Warto wiedzieć, warto badać się, nie bójmy się. Choroba wcześnie wykryta na pewno będzie wyleczona - mówiła pani Małgorzata z Augustowa.

- Przeszłam ciężką chorobę. Teraz wiem, że warto badać się. Kobiety powinny regularnie robić cytologię czy badać piersi. Na festynie jest doskonała okazja, bo jest mammobus. Skorzystałam - dodała pani Krystyna, turystka z Warszawy.

Znacznie przyspiesza postawienie właściwej diagnozy, a tym samym - rozpoczęcie leczenia wprowadzona w ubiegłym roku opieka koordynowana. Obejmuje choroby z czterech dziedzin: kardiologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej i pulmonologicznej.

- W województwie podlaskim jest wiele takich miejsc, podstawowej opieki zdrowotnej, które świadczą usługi i organizują badania koordynowane dla osób z chorobami przewlekłymi. Warto korzystać z badań profilaktycznych. Statystyki pokazują niestety, że tego nie robimy. Z danych wynika, że tylko 17 proc. osób uprawnionych korzysta z badań cytologicznych. To bardzo mało. Jeżeli chodzi o mammografię to jest 36 proc. Mężczyźni równie rzadko badają prostatę. Jak widzimy, jest jeszcze dużo w tym zakresie do zrobienia - podkreślał obecny na wydarzeniu poseł Jarosław Zieliński.

Parlamentarzysta dodał, że potrzebny jest program edukacji społecznej, który pozwoli na spotkania i rozmowy, które będą uświadamiać o ważności badań kontrolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto