Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O historii i nowoczesnych technologiach na I Festiwalu Jaćwieskim

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
I Festiwal Jaćwieski odbył się w pokamedulskim klasztorze w Wigrach
I Festiwal Jaćwieski odbył się w pokamedulskim klasztorze w Wigrach A. Gryza-Aneszko
I Festyn Jaćwieski odbył się w niedzielę w ogrodach przyklasztornych w pokamedulskim klasztorze w Wigrach. To nowe wydarzenie, które ma na celu promocję historii i kultury Jaćwingów oraz regionu suwalskiego.

Na wszystkich odwiedzających czekała wioska wojowników, warsztat kowala i zbrojownia. Największe wrażenie zrobiły widowiskowe pokazy walki. Nie zabrakło regionalnych potraw, i strawy dla ducha czyli koncertu zespołu Susz.

- Suwalszczyzna to tak naprawdę nieodkryta jeszcze świat, a nawet Polskę historia Jaćwingów walecznego ludu, który zamieszkiwał te ziemie - mówiła Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej, suwalczanka, a także inicjatorka I Festiwalu Jaćwieskiego.

Organizatorzy połączyli na festiwalu historię z technologią. Było to możliwe dzięki Mobilnemu Laboratorium Przyszłości.

- Łączymy historię z przyszłością wykorzystując do tego nowoczesne technologie. Przy wykorzystaniu długopisów 3D czy drukarek 3D możemy na festiwalu wydrukować sobie historię, czyli możemy wydrukować włócznię Jaćwingów czy stworzyć biżuterię, którą Jaćwingowie nosili - wyjaśniała Orłowska.

Festiwal został zorganizowany przez Centrum Govtech w ramach cyklu Via Culturalia. Orłowska ogłosiła, że Centrum Govtech będzie współorganizatorem Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, który odbędzie się 1-2 lipca.

Wydarzenie od 1999 roku organizowane jest przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach i odbywało się w podsuwalskiej Szwajcarii. Miejsce tegorocznej edycji nie jest jeszcze znane.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto